avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 398 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... In ce mod poate o persoana sa dea meditatii?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

In ce mod poate o persoana sa dea meditatii?

Buna ziua,
va rog sa imi specificati in ce mod poate o persoana care acorda meditatii de limba engleza dar nu este profesor sa plateasca impozit catre ANAF?
Ultima modificare: Vineri, 29 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 18:20, 3 Octombrie 2023
Se declara venitul la ANAF ca persoana fizica independenta in vederea impozitarii si taxarii.
Buna ziua,
în primul rând mulțumesc pt. amabilitatea de a-mi răspunde. Insă mă interesează cum fac această declarație, ca PFA, ca II, ca simplu cetățean care înregistrează venituri și care este obligat să depună declarația unică?
Mulțumesc.
Vedeti aici
[ link extern ]
Ca persoana fizica independenta (PFI) mergeti la ANAF si completati o declaratie tip cu veniturile pe care le inregistrati. In baza acestei declaratii primiti decizie de impunere de la ANAF.
Deci să inteleg, ca meditator nu este necesară înregistrarea ca PFA la ONRC?

Alte discuții în legătură

Meditator inregistat la onrc Cornelia 2709 Cornelia 2709 Bună ziua! Sunt meditator, ofer cursuri de engleză copiilor si sunt înregistrată la ANAF. Mai este nevoie să mă înregistrez si la ONRC? Este această ... (vezi toată discuția)
Meditatii limbi straine natalia1 natalia1 Buna ziua, As dori sa stiu cum se pot da meditatii pentru limbi straine respectand legea. Se poate incheia intre meditator si elev o conventie civila pe ... (vezi toată discuția)