Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Exista formular tipizat pt concediu medical ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Exista formular tipizat pt concediu medical îngrijitor, asa ...

Exista formular tipizat pt concediu medical îngrijitor, asa cum exista pt celelalte boli ? Dacă da, cine.l eliberează?
Potrivit Legii nr. 283 din 17 octombrie 2022, concediul de îngrijitor poate avea o durată de maximă de cinci zile lucrătoare pe an și poate fi acordat de angajatori, la cerere, salariaților care îngrijesc ori sprijină o rudă sau o persoană ce stă în aceeași locuință cu aceștia, cu probleme grave de sănătate..

Nu exista tipizat .. pe baza unei cereri va adresati angajatorului dvs in vedere acordarii acestui a..alte detalii gasiti aici
[ link extern ] .