avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de ingrijitor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de ingrijitor

Concediul de ingrijitor conform art 152^1 este un concediu platit sau fara plata?
Cel mai recent răspuns: Nico99 , utilizator 22:30, 20 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este un concediu plătit, în opinia mea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara
Concediul de ingrijitor face parte din categoria concediilor fara plata, insa pe durata acordarii lui salariatii sunt asigurati in sistemul de sanatate fara plata contributiei.
De unde reiese ca face parte din categoria cfp?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Cornel Vasile
din interpretarea art. 152^1 alin. 4 din Codul Muncii.
Nu reiese asa ceva, avand în vedere cate este si vechime in munca acea perioslada.

Alte discuții în legătură

Buna ziua. va rog mult sa ma lamuriti daca cele 10 zile de absenta ... Nico99 Nico99 Buna ziua. Va rog mult sa ma lamuriti daca cele 10 zile de absenta si cele 5 zile pt concediu ingrijitor se considera suspendare de contract individual si ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri cu privire la concediul de studii alexandra_ism alexandra_ism Buna ziua, am sa va prezint pe scurt situatia mea. In luna aprilie a acestui an am intrat in concediul de studii pe o perioada de 30 de zile, acordat pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu odihnă albu marinica albu marinica Bună ziua ! Aș dori să știu dacă s-a aprobat legea cum că se dau 5 zile de concediu de odihnă pe an ,celor ce au in îngrijire un bătrân ,o persoana ... (vezi toată discuția)