Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de ingrijitor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de ingrijitor

Concediul de ingrijitor conform art 152^1 este un concediu platit sau fara plata?
Este un concediu plătit, în opinia mea.
Buna seara
Concediul de ingrijitor face parte din categoria concediilor fara plata, insa pe durata acordarii lui salariatii sunt asigurati in sistemul de sanatate fara plata contributiei.
De unde reiese ca face parte din categoria cfp?
@Cornel Vasile
din interpretarea art. 152^1 alin. 4 din Codul Muncii.
Nu reiese asa ceva, avand în vedere cate este si vechime in munca acea perioslada.