Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, cei 200 lei netaxabili erau conditionati : ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, cei 200 lei netaxabili erau conditionati : a) nivelul ...

Buna ziua,
cei 200 lei netaxabili erau conditionati :
a) nivelul salariului de bază brut lunar stabilit potrivit contractului individual de muncă, fără a include sporuri şi alte adaosuri, este egal cu nivelul salariului minim brut pe ţară garantat în plată stabilit prin hotărâre a Guvernului (care, de la 1 ianuarie, va crește la 3.000 de lei - n.red.), în vigoare în luna căreia îi sunt aferente veniturile;
b) venitul brut realizat din salarii şi asimilate salariilor astfel cum este definit la art. 76 alin. (1) - (3) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, în baza aceluiași contract individual de muncă, pentru aceeași lună, nu depășește nivelul de 4.000 lei, inclusiv”.

Acum modificarea intervine doar la a) salariu minim adica sa fie angajat cu 3300 ?
Multumesc.
Corect... se aplica la 330o lei , acum.
si venitul brut realizat din salarii in aceeași lună, nu depășește nivelul de 4.000 lei, inclusiv nu se modifica?
Practic in luna in care sunt 23 zile si tichetul de masa de o valoare de 35 lei , nu se mai aplica.