Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere fiscală 200 lei la salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere fiscală 200 lei la salariu minim

Puteți explica concret cele 2 condiții pentru deducerea fiscală de 200 lei la salariul minim?

+ nivelul salariului de bază brut lunar stabilit potrivit contractului individual de muncă, fără a include sporuri și alte adaosuri, este egal cu nivelul salariului minim brut pe țară garantat în plată;

+ venitul brut realizat din salarii și asimilate salariilor, în baza aceluiași contract individual de muncă, pentru aceeași lună, nu depășește nivelul de 4.000 lei inclusiv.

Este corectă interpretarea:
1. Salariul brut din contract sa fie egal cu salariul minim adică 3000.
Și
2. Salariul brut realizat pe luna poate ajunge cu sporuri și alte adaosuri până la 4000lei inclusiv.

Se încadrează angajatul pe deducere de 200 lei ?
econo, utilizator
1. nivelul salariul de baza (incadrare) = 3000 lei , fara sporuri etc.

2. venitul brut realizat pana in 4000 lei = 3000 lei plus sporuri , adaosuri etc.