Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vânzare-cumpărare

Bună ziua! În anul 2006, tatăl meu mi-a făcut mie și soțului meu, act de vânzare-cumpărare pe casa unde locuiește la țară. Este un contract de vânzare-cumpărare cu clauză de întreținere și habitație, făcut la notar. Tatăl meu este divorțat, divorțul a avut loc înainte de a moșteni el această casă, care ulterior ne-a fost vândută nouă. Întrebarea mea este: după decesul tatălui meu, mama și frații mei ar putea ataca acest contract de vânzare-cumpărare, dându-ne în judecată? Dacă da, vă rog să îmi spuneți ce am putea face. Vă mulțumesc.
Și ce legătură au rețetele cu vânzarea?
Cumpărătorii nu au obligația sa ii întrețină pe vânzători
Bună dimineața!
Rețetele cu vânzarea au legătură cu clauza de întreținere din contractul respectiv; întreținerea înseamnă mâncare, încălțăminte, asigurare asistenta medicala, etc.

raluk0207 a scris:

Și ce legătură au rețetele cu vânzarea?
Cumpărătorii nu au obligația sa ii întrețină pe vânzători

ba fix obligatia de intretinere o au! ca doar clauza aia de intretinere nu e pusa asa, de forma:))
Depinde de dumneavoastra, ei ar putea sa va dea in judecata, ce sa faceti ? sa va luati avocat, sau daca sunteti cinstiti evaluati bunurile si le dati partea cuvenita, si ramaneti frati, altfel s-ar putea ca daca ajungeti la judecata sa nu mai aveti frati sau surori, in rest sanatate
Buna dim. Puteti fi dati in judecata oricand, pentru nimic si pentru orice. Bani, avocati, in instanta, 6/49. Incercati sa va intelegeti ca fratii, chiar daca-i tot 6/49. Succes!