avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am si eu o nelamurire Parintii mei au facut o casa, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am si eu o nelamurire Parintii mei au facut o casa, proprietar in ...

Am si eu o nelamurire
Parinti mei au facut o casa propietar in acte este mama care a decedat in urma cu 12 ani intre timp tata sa casatorit cu alta femeie acum vreo 4 ani,intrebarea mea este actuala nevasta ar avea vreun drept la casa in care locuim [casa fiind pe numele mamei mele si acum nu am facut succesiunea]
Adica nevasta lui va putea mostenii vreodata cota parte din casa??
Ultima modificare: Vineri, 6 Octombrie 2023
Aly91, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:15, 9 Octombrie 2023
Bună dimineața!
Daca părinții dvs.au "făcut" o casa în timpul căsătoriei lor, chiar daca imobilul respectiv a fost trecut doar pe numele mamei, el este bun dobândit în timpul căsătoriei mamei dvs.cu tatăl dvs.; așadar, la decesul mamei, tatăl dvs.avea 1/2 din casa respectiva, precum și 1/4 din cealaltă jumătate 1/2 a mamei, așadar are 5/8 din casa respectiva, iar restul de 3/8 revine dvs.si celorlalți frați( daca mai aveți frați). La decesul tatălui dvs., în situația în care acesta decedează înaintea actualei soții, vor veni la moștenire actuala sotie, luând 1/4 din ce avea tatăl dvs., adică 7/8, iar restul va revine copiilor( daca mai aveți frați) sau doar dvs.,daca sunteți unicul copil al părinților.
Așadar, la decesul tatălui dvs., actuala sotie are și ea o cotă mica din casa respectiva, dar are!
Unde este logica ???
Cum poate sa aiba drept de succesiune la casa mamai mele actuala sotie a tatalui meu???
Nu este bun dobandit de ei in timpul casatoriei lor
Ultima modificare: Luni, 9 Octombrie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Confundați partajul cu dezbaterea succesiunii. Soțul supraviețuitor are dreptul la o cotă din toate bunurile celui decedat, indiferent de momentul dobândirii lor (înainte sau după căsătorie). Ce v-a spus d-na avocat mai sus e stabilit în codul civil:
[ link extern ] /
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Soția tatalui nu o mosyenesye pe mama dvs , ci pe sotul ei. Din ce are el, va mosteni 1/4, dvs restul.
Ce are el? O jumătate din casa în cazul în care era bun comun cu mama.
Nu e musai ca el sa moara înaintea sotiei. Daca moare ea prima sau divorțează intre timp, ati scapat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! tatăl meu are o soră ce a decedat in 2020. aceasta ... AnaRx AnaRx Bună ziua! Tatăl meu are o soră ce a decedat in 2020. Aceasta era văduvă și avea casă pe numele ei. Unicul fiu al acesteia se recăsătorește a 3 a ... (vezi toată discuția)
Succesiune sorina-sorina sorina-sorina Tata, mama ,2 copii majori si un apartament. Parintii au divortat, mama a murit dupa divort in 1996, succesiunea nu s-a dezbatut. Tata s-a recasatorit acum 7 ... (vezi toată discuția)