Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare garanție de la fost proprietar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare garanție de la fost proprietar

Buna ziua!
Până în luna iulie am stat in chirie, cu contract declarat la ANAF, însa proprietarul nu a declarat toată suma de chirie pe care i-o dădeam lunar. Contractul a fost cu o garanție de o lună și luna in curs, când am semnat.
In luna iulie am plecat, anunțând proprietarul cu o lună înainte și lăsând toate utilitățile achitate la zi, mai puțin întreținerea pe luna iunie (care nu era afișată încă și factura de curent, care nu se emisese până la momentul plecării mele). Când am solicitat garanția, proprietarul a zis că mi-o da după ce se afișează ultima întreținere și vine și factura de curent, pe care le scade, și îmi trimite diferența. La 1 septembrie am contactat proprietarul și mi-a zis că s-a afișat întreținerea si mi-a transmis suma acesteia. Și după aceea nu mi-a mai răspuns la nici un mesaj/apel.
Din septembrie contactez proprietarul și nu îmi mai răspunde la telefon sau mesaje, pentru a-mi înapoia diferența din garanție.
Cum procedez in situația aceasta pentru a-mi recupera diferența de bani?
Buna ziua!
Contactati un avocat.Este cel mai in masura sa va sfatuiasca si sa va ajute in demersuri.