Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buna ziua, pentru un cetatean strain (Italia) cu carte ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buna ziua, pentru un cetatean strain (Italia) cu carte de rezidenta ...

buna ziua,
pentru un cetatean strain (Italia) cu carte de rezidenta permaneneta, cu pensie minima 1125 lei,este eligibil sa primeasca cardul sprijin pentru alimente si ajutor energie?
Tinand cont ca are cartea de sedere permanenenta,ar trebui sa se bucure de toate drepturile conferite unui cetatea roman
asi dori un raspuns strict la intrebare daca se poate

multumesc
Ca regulă, cetățeanul străin care are carte de ședere permanentă nu se bucură de toate drepturile cetățenești conferite de statul unde locuiește. Dacă este pensionar al sistemului public de pensii din România, atunci poate primi cardul social pentru alimente. Pentru energie, sunt cam aceleași reguli + vărsta pensionarului să fie mai mare de 60 de ani.
este pensionar cu pensie minima si are 70 ani.Dar problema este la CNP,in sensul ca nu recunoaste calculatorul.Daca era numai ce spuneti dvs trebuia sa fie eligibil
Unde aflu daca poate primi sau nu?
Intrebati la casa teritoriala de pensii.
Peste tot am intrebat
Dacă aveți un răspuns pertinent
Casa de pensii este depășită de situatie
Alexandrarares a scris:

Intrebati la casa teritoriala de pensii.