Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Data depunere intampinare de divort.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Data depunere intampinare de divort.

Sotia mi-a trimis comunicarea de divorț datata pe 18 septembrie (data de pe comunicare), dar plicul de la posta are 2 date, de 19 si 20 septembrie.

Acum trebuie sa depun intampinarea redactata împreuna cu avocatul meu. Avem termen de 25 de zile de la primirea comunicarii. Daca o depunem luni 16 octombrie, este ok?

Avocatul spune ca prima si ultima zi nu se numara si in plus deoarece a 25-a zi cade in weekend (duminica) poate fi depusa in prima zi lucrătoare dupa weekend.

Este ok sa o depunem luni sau trebuie depusa vinerea aceasta?

Va multumesc anticipat!
Seba74, utilizator
Daca o depuneti luni 16 octombrie, este in termen.
Va multumesc!
termenul porneste de la data in care ati primit-o acasa de la posta. nu am calculat dar va sfatuiesc sa nu lasati pe ultima suta de metri fiindca nedepunerea intampinarii in termen duce la pierderea unor drepturi esentiale
MYRA CIMPEAN , Avocat