avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună dimineața! Mama cu pensie de invaliditate de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună dimineața! Mama cu pensie de invaliditate de muncă poate ...

Bună dimineața! Mama cu pensie de invaliditate de muncă poate lua fiica coasigurat?
Cel mai recent răspuns: paveldaniela , utilizator 11:12, 13 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă fica e majoră nu se poate. Dar dacă are sub 26 de ani și își continuă studiile, mai beneficiază de asigurare.
Ultima modificare: Vineri, 13 Octombrie 2023
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca isi continua studiile este asigurata prin efectul legii , nu pe asigurarea parintelui . Coasigurati pot fi doar sotul/sotia sau parintii celui asigurat , care nu au venituri proprii si se afla in intretinerea asiguratului .
Vă mulțumesc pentru răspuns!

CHKa a scris:

Daca isi continua studiile este asigurata prin efectul legii , nu pe asigurarea parintelui . Coasigurati pot fi doar sotul/sotia sau parintii celui asigurat , care nu au venituri proprii si se afla in intretinerea asiguratului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil in intretinere delia2007 delia2007 Buna ziua. Fata mea are 25 de ani, nu realizeaza venituri in acest moment , dar nici studii nu urmeaza . Intrebarea mea este: O pot lua in intretinere pe ... (vezi toată discuția)
Coasigurat asigurari de sanatate fiu/fiica majora fara venituri la asigurarea parintelui cristi1010 cristi1010 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca asigurarea de sanatate a parintelui pensionar sa asigure si pe fiul/fiica major(peste 26 ani) ... (vezi toată discuția)
Este coasigurat ? sau nu ? oanaportar oanaportar Bună dimineața ! Colega mea a spus că mama ei are un venit mic și că dorește ca mama ei să fie coasigurat prin colega mea. Colegul de la Resurse ... (vezi toată discuția)