Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună dimineața! Mama cu pensie de invaliditate de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună dimineața! Mama cu pensie de invaliditate de muncă poate ...

Bună dimineața! Mama cu pensie de invaliditate de muncă poate lua fiica coasigurat?
Dacă fica e majoră nu se poate. Dar dacă are sub 26 de ani și își continuă studiile, mai beneficiază de asigurare.
Dapix, utilizator
Daca isi continua studiile este asigurata prin efectul legii , nu pe asigurarea parintelui . Coasigurati pot fi doar sotul/sotia sau parintii celui asigurat , care nu au venituri proprii si se afla in intretinerea asiguratului .
Vă mulțumesc pentru răspuns!

CHKa a scris:

Daca isi continua studiile este asigurata prin efectul legii , nu pe asigurarea parintelui . Coasigurati pot fi doar sotul/sotia sau parintii celui asigurat , care nu au venituri proprii si se afla in intretinerea asiguratului .