Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins fără permis de conducere fiind în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate ...

Am fost prins fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate 0,97 aerul expirat ,fiind prima abatere,primul dosar penal ,la ce mă pot aștepta
Dacă n-ai lovit și ucis pe nimeni, vei primi o condamnare cu suspendarea executării pedepsei, ți se va anula permisul de conducere.
Dacă ai ucis pe cineva, fii pregătit să fii "regeleboss" la pușcărie, conform Legii Anastasia, cei care ucid în accidente de circulație și sunt băuți sau drogați sunt condamnați la închisoare cu executare în penitenciar.
Bună ziua!
Subscriu celor arătate de antevorbitorul meu.
Daca nu ați ucis pe nimeni, nu erați drogat, după finalizarea dosarului de urmărire penală la poliție și parchet veți fi trimis în judecată unde, cu probabilitate, veți obține o condamnare cu suspendare.
Atenție: Daca în termenul de încercare mai săvârșiți vreo altă infracțiune, veți executa pedeapsa cu închisoarea și pentru infracțiunea respectiva și pentru infracțiunea de condus în stare de ebrietate.

eugenoctavian1968 a scris:

Dacă n-ai lovit și ucis pe nimeni, vei primi o condamnare cu suspendarea executării pedepsei, ți se va anula permisul de conducere.
Dacă ai ucis pe cineva, fii pregătit să fii "regeleboss" la pușcărie, conform Legii Anastasia, cei care ucid în accidente de circulație și sunt băuți sau drogați sunt condamnați la închisoare cu executare în penitenciar.

Ce permis sa i se anuleze daca a fost prins fara permis?
FARA PERMIS!!

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Subscriu celor arătate de antevorbitorul meu.
Daca nu ați ucis pe nimeni, nu erați drogat, după finalizarea dosarului de urmărire penală la poliție și parchet veți fi trimis în judecată unde, cu probabilitate, veți obține o condamnare cu suspendare.
Atenție: Daca în termenul de încercare mai săvârșiți vreo altă infracțiune, veți executa pedeapsa cu închisoarea și pentru infracțiunea respectiva și pentru infracțiunea de condus în stare de ebrietate.

Buna seara!
Pedeapsa cam tot acolo este, adică cu suspendare, chiar daca a condus fara permis; in cazul acesta este un concurs de infracțiuni, conducere sub influența băuturilor alcoolice și conducere fără permis.
In rest, rămâne ce am scris!