avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins fără permis de conducere fiind în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate ...

Am fost prins fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate 0,97 aerul expirat ,fiind prima abatere,primul dosar penal ,la ce mă pot aștepta
Cel mai recent răspuns: eugenoctavian1968 , utilizator 07:24, 19 Octombrie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă n-ai lovit și ucis pe nimeni, vei primi o condamnare cu suspendarea executării pedepsei, ți se va anula permisul de conducere.
Dacă ai ucis pe cineva, fii pregătit să fii "regeleboss" la pușcărie, conform Legii Anastasia, cei care ucid în accidente de circulație și sunt băuți sau drogați sunt condamnați la închisoare cu executare în penitenciar.
Bună ziua!
Subscriu celor arătate de antevorbitorul meu.
Daca nu ați ucis pe nimeni, nu erați drogat, după finalizarea dosarului de urmărire penală la poliție și parchet veți fi trimis în judecată unde, cu probabilitate, veți obține o condamnare cu suspendare.
Atenție: Daca în termenul de încercare mai săvârșiți vreo altă infracțiune, veți executa pedeapsa cu închisoarea și pentru infracțiunea respectiva și pentru infracțiunea de condus în stare de ebrietate.


eugenoctavian1968 a scris:

Dacă n-ai lovit și ucis pe nimeni, vei primi o condamnare cu suspendarea executării pedepsei, ți se va anula permisul de conducere.
Dacă ai ucis pe cineva, fii pregătit să fii "regeleboss" la pușcărie, conform Legii Anastasia, cei care ucid în accidente de circulație și sunt băuți sau drogați sunt condamnați la închisoare cu executare în penitenciar.


Ce permis sa i se anuleze daca a fost prins fara permis?
FARA PERMIS!!

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Subscriu celor arătate de antevorbitorul meu.
Daca nu ați ucis pe nimeni, nu erați drogat, după finalizarea dosarului de urmărire penală la poliție și parchet veți fi trimis în judecată unde, cu probabilitate, veți obține o condamnare cu suspendare.
Atenție: Daca în termenul de încercare mai săvârșiți vreo altă infracțiune, veți executa pedeapsa cu închisoarea și pentru infracțiunea respectiva și pentru infracțiunea de condus în stare de ebrietate.

Buna seara!
Pedeapsa cam tot acolo este, adică cu suspendare, chiar daca a condus fara permis; in cazul acesta este un concurs de infracțiuni, conducere sub influența băuturilor alcoolice și conducere fără permis.
In rest, rămâne ce am scris!

Alte discuții în legătură

Ucidere din culpa ?un fleac. neo2 neo2 buna ziua . cum este posibil ca pentru ucidere din culpa sa primesti 1 an si 4 luni cu suspendare ?1 an cu suspendare a primit o \"cunostiinta \"pt conducere ... (vezi toată discuția)
Accident rutier, pieton decedat Gardygar Gardygar Buna seara,as dori si eu sa va spun cu mare teama si suspans ceva ce s-a petrecut ceva zile in urma.Un prieten conducea cu viteza legala pe la ora 19-20 seara ... (vezi toată discuția)
Omor din culpa...!? alina2009 alina2009 Sotul meu avea permisul suspendat pt 30 zile...cu 3 zile inainte de a trece suspendarea a efectuat o manevra de intoarcere intr-o parcare, in urma acestei ... (vezi toată discuția)