Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Astazi am fost astazi la notar pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Astazi am fost astazi la notar pentru declarație ...

Buna ziua. Astazi am fost astazi la notar pentru declarație pentru bursa sociala, eu fiind beneficiara. Este normal sa mi se fi perceput taxa?
Buna ziua!
Orice serviciu notarial sau de alta natura,se plateste.
Da. Vi s-au perceput cheltuieli materiale. Un angajat v-a redactat declarația. Apoi hârtia, curentul, tonnerul de la imprimanta etc. costă.
Sunt sute de oameni ca dvs.
Declaraţiile privind acordarea burselor pentru elevi şi studenţi sunt scutite de plata onorariului:
www.avocatnet.ro/articol_569...

Este adevărat, pe de altă parte, că există cheltuieli materiale, dar taxa pentru acestea nu ar trebui să fie la nivelul onorariilor obișnuite. Cât ați plătit?
Manuela Rășină, administrator
Asa ar trebui sa fie - de vreme ce exista acel Ordin al Ministerului Justitiei - dar , daca Ministerul nu plateste el , vei gasi vreun notar care sa-ti faca o programare sa dai declaratia ? Nu - feresca ... - ca nu vrea sa respecte , doar pentru ca are alti clienti programati , nu are liber ...
Onorariul obișnuit pentru o declarație este de minimum 15 lei + tva.
Dacă actualizam un onorariu minim stabilit acum cel puțin 10 ani, la rata inflației ar rezulta un preț corect. Ca nici salariile, nici utilitățile și nici resursele nu mai costa ca acum 11-12 ani.