Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua! Va rog respectuos sa ne ajutati cu ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua! Va rog respectuos sa ne ajutati cu clarificari in ...

Buna ziua! Va rog respectuos sa ne ajutati cu clarificari in urmatoarea problema ( in conformitate cu prevederile Legii 24/2000). Odata cu aparitia Ordinului nr. 6238/8 septembrie 2023, publicat in M.O. nr. 822/12.IX. 2023, s-a generat in institutiile de invatamant o dilema asupra careia nu transmite nimeni clarificari, opiniile la nivelul inspectoratelor scolare fiind diferite. Cand se aplica prevederile ordinului mai sus mentionat (adica punerea in plata a burselor, conform metodologiei) de la data publicarii in monitorul oficial (adica cu 12 septembrie 2023) sau incepand cu anul scolar 2023-2024 (care incepe la date de 1 septembrie 2023), asa cum se prevede la articolul 2 din ordin?!... Bursele sociale sunt puse in plata cu data de 1 septembrie 2023 (data inceperii anului scolar), iar cele de merit si bursele tehnologice cu data de 11 septembrie (data inceperii cursurilor scolare), sau toate bursele (prevazute in ordin) se platesc conform acestei metodologii incepand cu data de 12 septembrie 2023 ( data publicarii ordinului in M. O. ?!!! Va multumesc foarte mult pentru amabilitate si sprijin!
din 12 septembrie 2023 se aplica Ordinul.