avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua! Va rog respectuos sa ne ajutati cu ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua! Va rog respectuos sa ne ajutati cu clarificari in ...

Buna ziua! Va rog respectuos sa ne ajutati cu clarificari in urmatoarea problema ( in conformitate cu prevederile Legii 24/2000). Odata cu aparitia Ordinului nr. 6238/8 septembrie 2023, publicat in M.O. nr. 822/12.IX. 2023, s-a generat in institutiile de invatamant o dilema asupra careia nu transmite nimeni clarificari, opiniile la nivelul inspectoratelor scolare fiind diferite. Cand se aplica prevederile ordinului mai sus mentionat (adica punerea in plata a burselor, conform metodologiei) de la data publicarii in monitorul oficial (adica cu 12 septembrie 2023) sau incepand cu anul scolar 2023-2024 (care incepe la date de 1 septembrie 2023), asa cum se prevede la articolul 2 din ordin?!... Bursele sociale sunt puse in plata cu data de 1 septembrie 2023 (data inceperii anului scolar), iar cele de merit si bursele tehnologice cu data de 11 septembrie (data inceperii cursurilor scolare), sau toate bursele (prevazute in ordin) se platesc conform acestei metodologii incepand cu data de 12 septembrie 2023 ( data publicarii ordinului in M. O. ?!!! Va multumesc foarte mult pentru amabilitate si sprijin!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:03, 20 Octombrie 2023
din 12 septembrie 2023 se aplica Ordinul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bursele de merit ptr anul scolar 2022-2023 sunt calculate la ... Raluca Vasilescu Raluca Vasilescu Bursele de merit ptr anul scolar 2022-2023 sunt calculate la nivelul fiecarei clase primii 30 % conform metodologiei publicate. Copiii transferati ptr anul ... (vezi toată discuția)
Sunt profesor grad didactic ii si am 65 ani. conform noii legi ... DanaGeorgescu DanaGeorgescu Sunt profesor grad didactic II si am 65 ani. Conform noii legi as putea opta pentru continuarea activitatii ca titular pana la 70 ani. Am inaintat o cerere ... (vezi toată discuția)
Dilema burselor de excelență olimpică kraul007 kraul007 Bună ziua! Sunt elev de liceu și am fost premiat, alături de colegii mei de echipă, cu premiul întâi la secțiunea la care am participat în cadrul ... (vezi toată discuția)