Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa din pv a ocupatiei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa din pv a ocupatiei ...

Buna ziua,
Lipsa din pv incheiat de politistul local a ocupatiei si locului de munca conform cu articolul de mai jos poate fi invocat in instanta ca fiind lovit de nulitate relativa?

CAPITOLUL II

Constatarea contravenţiei

Art. 16

(1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de muncă ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravităţii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a căii de atac şi organul la care se depune plângerea.

In cazul intocmirii in lipsa la art. 16 )spune clar ca;

(7)În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoştinţă contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare. Obiecţiunile sunt consemnate distinct în procesul- verbal la rubrica «Alte menţiuni», sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal.

La rubrica alte mentiuni a trecut : "toate persoanele prezente au calitatea de agent constatator."

deci? pot invoca ca este nul datorita nerespectarii punctului 7?

La redactarea plangerii ce invoc mai intai?

Multumesc anticipat.

Alexandru Machedon, utilizator
Nu este un motiv care sa ducă la anularea pv de contravenție,oricum marea majoritate a pv de contravenție nici nu au rubrica respectiva..
Multumesc de raspuns.
Asta am vazut si eu ca nu apare in pv dar apare in lege.
Cu punctul 7 cum ramane?
Prezentul proces verbal nu a fost incheiat in prezenta unui martor deoare "pv intocmit in lipsa"
Este sub sanctiunea nulitatii intrucat la alte mentiuni inclusiv contravenient agentul a scris" toate persoanele prezente au calitatea de agent constatator" ceea ce este ilegal intrucat nu pot fi martori agentii constatatori