avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Bună ziua. Suntem în procedura de insolvență a ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Bună ziua. Suntem în procedura de insolvență a unei societăți ...

Bună ziua.
Suntem în procedura de insolvență a unei societăți comerciale, cu datorii la ANAF.
Judecătorul a hotărât (fără ședință publică) plata a 3000 de lei lunar către lichidator.
Aici as avea 3 nelămuriri:
1. De ce se iau asemenea decizii, fără a putea fi apărat de un avocat?
2. De ce la luarea acestei decizii, nu s-a ținut cont de starea materială a administratorului, care nu are nici un venit și în plus, are in întreținere 3 copii mici?
3. Mă mai pot apăra cumva din situația asta?
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 12:20, 23 Octombrie 2023
Nu-l plătiți dvs pe lichidator cu 3000 lei lunar! Acesta e plătit din niște fonduri speciale constituite la nivelul Registrului Comerțului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Onorariul lichidatorului judiciar este stabilit provizoriu de către judecător. Ulterior, stabilirea onorariului se face de către adunarea creditorilor.

Plata onorariului se face din averea debitoarei (societatea).

În situația în care în averea debitoarei nu există bunuri, după închiderea procedurii lichidatorul va încasa onorariul stabilit de judecător, în limita a 7.000 lei din fondul de lichidare administrat de UNPIR.

Asociații și administratorii statutari nu au putere de decizie cu privire la onorariul lichidatorului judiciar.

Sper să vă fie de folos informațiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor ... adelina1popovici adelina1popovici Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor pentru o firma in faliment? Creditorii se înțeleg la un comision cu lichidatorul, eu ca ... (vezi toată discuția)
Inlocuirea administratorului judiciar provizoriu Lipi Lipi Cine poate hotari inlocuirea administratorului judiciar provizoriu? Creditorii care detin impreuna mai mult de 50% din totalul masei credale? Eu asa inteleg ... (vezi toată discuția)
Societate in faliment Florin8911 Florin8911 Buna ziua.am avut o firma care a fost data in judecata pt faliment care avea datori la stat.intrebarea mea este:eu am cumparat cu prietena mea anul terecut un ... (vezi toată discuția)