Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre donatie

Buna ziua, in urma cu un an, avand probleme cu banca, credit neachitat, am donat tatalui meu casa proprietate personala, mie rezervandu-mi drept de uzufruct viager, iar tatal meu -a facut testament in favoarea mea ,totul legal la notar
Intrebare in caz de deces a tatalui meu, eu mai am 4 frati, aceasta casa va intra in masa succesoriala vor mosteni si fratii mei? sau se va tine cont de faptul ca era donatie din partea mea?
Dvs. veti avea in continuare uzufructul.
Se va transmite doar nuda proprietate.
Care va intra in masa succesorala, nu se va tine cont ca e donatie din partea dvs.
Am inteles multumesc.uzufructul este pe perioada vietii mele sau a lui?
Pot sa fac altceva cat timp este in viata sa-mi recuperez proprietatea ? anulare act ?
Hilar este faptul ca tata nu mai vrea sa mergem sa facem contract v-c sa-mi redobandesc bunul, se simte stapan, iar de nenumarate ori face scandal sa ies afara. Poate sa vanda casa fara acordul meu?
Testamentul reprezinta o liberalitate , la fel ca si donatia.Prima urmare, mostenitorii rezervatari ale caror interese sunt lezate se pot adresa instantei in vederea anularii / reductiunii acestui act.

Fratii dumneavoastra fac parte din aceasta categorie .(alaturi de parinti - descendeti privilegiati si de sotul supravietuitor )

In termen de 3 ani de la deschiderea succesiunii prin moarte , acestia isi pot valorifica drepturile.

Casa face parte din masa succesorala ,cum a specificat si colega @adutescu.;)

Inainte de a perfecta un act , ar fi bine sa va consultanti cu un specialist (in ideea de a nu fi prejudiciat , in viitor)

Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
rina68 a scris:

Am inteles multumesc.uzufructul este pe perioada vietii mele sau a lui?
Pot sa fac altceva cat timp este in viata sa-mi recuperez proprietatea ? anulare act ?
Hilar este faptul ca tata nu mai vrea sa mergem sa facem contract v-c sa-mi redobandesc bunul, se simte stapan, iar de nenumarate ori face scandal sa ies afara. Poate sa vanda casa fara acordul meu?

Nu poate vinde.
E hilar, pt ca de fapt, dvs. aveti dreptul de a va folosi de imobil ( adica sa stati acolo si sa il goniti pe el).
Uzufructul dureaza pe perioada vietii dvs.
Daca decedati ( Doamne fereste!) tatal isi va consolida dreptul de proprietate.

Donatia se poate revoca, dar nu vad cum in cazul dvs. Doar daca nu aveati copii la mom. donatiei si vi se naste unul. Atunci se revoca de drept.
Exista motive stricte pt revocare: survenienta de copil, ingratitudine ( adica a incercat tata sa va omoare sau v-a omorat, delicte, cruzimi sau injurii grave) si neexecutarea sarcinii ( dar din cate inteleg a fost donatie fara sarcina).
multumesc pentru raspunsuri. deci nu pot decat sa sper ca fratii mei isi vor pastra bunul simt si dupa moartea tatalui meu voi intra in posesia casei mele
editat. d-na adutescu am citit ce ati scris d-v , nu am avut si nu am copii.
deci daca reusesc sa am un copil se revoca donatia cum? in instanta sau pe cale notariala?
am inteles si cu uzufrucrul inca o data multumiri
rina68, utilizator