Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Ce inseamna contract subsecvent? Multumesc anticipat ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Ce inseamna contract subsecvent? Multumesc anticipat pentru raspunsuri ...

Ce inseamna contract subsecvent?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
De exemplu, proprietarul unui apartament îl închiriază unui chiriaș, care, la rândul rău îl închiriază unui alt chiriaș. Contractul încheiat de chiriașul 1 cu chiriașul 2 este un contract subsecvent, fata de contractul încheiat de proprietar cu chiriașul 1.
Exemplu este doar ca să înțelegeți ideea, poate fi vorba de multe tipuri de astfel de contacte, în multe domenii.

Multumesc mult pentru explicatie

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

De exemplu, proprietarul unui apartament îl închiriază unui chiriaș, care, la rândul rău îl închiriază unui alt chiriaș. Contractul încheiat de chiriașul 1 cu chiriașul 2 este un contract subsecvent, fata de contractul încheiat de proprietar cu chiriașul 1.
Exemplu este doar ca să înțelegeți ideea, poate fi vorba de multe tipuri de astfel de contacte, în multe domenii.