avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Ce inseamna contract subsecvent? Multumesc anticipat ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Ce inseamna contract subsecvent? Multumesc anticipat pentru raspunsuri ...

Ce inseamna contract subsecvent?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: miruna35 , utilizator 22:35, 27 Octombrie 2023
De exemplu, proprietarul unui apartament îl închiriază unui chiriaș, care, la rândul rău îl închiriază unui alt chiriaș. Contractul încheiat de chiriașul 1 cu chiriașul 2 este un contract subsecvent, fata de contractul încheiat de proprietar cu chiriașul 1.
Exemplu este doar ca să înțelegeți ideea, poate fi vorba de multe tipuri de astfel de contacte, în multe domenii.

Multumesc mult pentru explicatie

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

De exemplu, proprietarul unui apartament îl închiriază unui chiriaș, care, la rândul rău îl închiriază unui alt chiriaș. Contractul încheiat de chiriașul 1 cu chiriașul 2 este un contract subsecvent, fata de contractul încheiat de proprietar cu chiriașul 1.
Exemplu este doar ca să înțelegeți ideea, poate fi vorba de multe tipuri de astfel de contacte, în multe domenii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinii inchiriaza in regim hotelier fara acord Valeriu28 Valeriu28 Buna ziua, caut un sfat: vecinii de deasupra inchiriaza de 3 luni apartamentul in regim hotelier, fara acordul vecinilor directi sau al asociatiei, pe care din ... (vezi toată discuția)
Evacuare chirias Adina Haiduc Adina Haiduc Buna ziua, Proprietarul inchiriaza cu contract de comodat un apartament pe perioada de 1 an. Clauzele de incheiere contin si faptul ca acest contract se ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere anl uSb uSb Bine v-am gasit! Am si eu o nelamurire cu privire la un contract de inchiriere pentru un apartament ANL cu primaria. - in primul rand se cere fondu de ... (vezi toată discuția)