avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, O gravida minora de 16 ani, care va naste ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, O gravida minora de 16 ani, care va naste in noiembrie ...

Buna ziua,
O gravida minora de 16 ani, care va naste in noiembrie 2023, ce drepturi are? Nou nascutul va primi alocatia de aprox 600 lei pana la varsta de 2 ani?
Daca mama a frecventat scoala pana in iunie 2023, are dreptul la indemnizatie de crestere a copilului la fel ca si salariatele?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:56, 28 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, are dreptul ... sa mearga la AJPIS sa i se spuna ce documente trebuie sa depuna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi financiare - indemnizație creștere copil nou nascut IULIA-IULIA IULIA-IULIA Buna ziua, Îmi puteți scrie va rog, ce drepturi financiare am in România in următoarea situație : mam mutat dintr-un spațiu UE in România! Acolo nu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil- mama minora. stoicamir stoicamir Buna seara, Apelez la ajutorul dvs pentru urmatoarea situatie. Recent am intalnit o minora ( 16 ani) care se confrunta cu o situatie foarte ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului cris_86 cris_86 buna ziua.am si eu o nelamurire.din articolul 7 reiese ca daca frecventezi cursuri la zi:preuniversitare,masterat,universitare,etc beneficiezi de ... (vezi toată discuția)