avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! In urma cu 4 ani de zile am fost implicat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! In urma cu 4 ani de zile am fost implicat intr-un ...

Buna ziua!

In urma cu 4 ani de zile am fost implicat intr-un accident unde am lovit doi pietoni pe trecere care traversau regulamentar. Vina a fost a mea si mi s-a facut dosar penal, mi-a fost luat carnetul, iar procesul a durat 2 ani de zile.
Victimele si-au retras plangerea intre timp, nu au avut pretentii din partea mea, iar dosarul a fost clasat.
Ideea este ca spitalul in care una din victime a petrecut 14 zile necesitand ingrijiri, mi-a trimis o notificare saptamana trecuta ca ar trebui sa achit zilele de spitalizare pentru victima care am accidentat-o pe trecere pentru faptul ca am fost vinovat pentru accident.
Au trecut 4 ani de zile de la accident si 2 ani de cand dosarul a fost clasat, victimele neavand pretentii de la mine.
Masina mea de atunci avea asigurare RCA si am apelat la un avocat sa-mi rezolve cazul. El mi-a spus ca a facut toate demersurile la firma de asigurari si eu nu trebuia sa fac nici o plata.
Intrebarea este ce pot face in situatia aceasta? Ar trebui sa fac plata catre spital sau care ar fi demersurile?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 18:27, 20 Martie 2024
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Într-adevăr, asigurătorul dumneavoastră RCA putea să acopere cheltuielile de spitalizare, dacă pretențiile spitalului nu ar fii prescrise.
Termenul de prescriere este de 3 ani.
Invocați prescrierea.
Notificarea de plata pe care am primit-o din partea spitalului are ca termen de plata de 5 zile de la data primiri, altfel spitalul ma trimite in judecata.
Cum se poate invoca prescrierea si unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc!
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți răspunde spitalului, invocând prescripția de trei ani.
Apropo, spitalul nu sa constituit parte civilă în procesul mai sus menționat de dumneavoastră?
Ultima modificare: Duminică, 29 Octombrie 2023
Laszlo Bicsak, Alte profesii
Da.
Spitalul s-a constituit parte civila in proces. Solutia a fost incetarea urmaririi penale si clasarea dosarului.
Spitalul putea cere instantei drepturile in momentul acela?
Multumesc!
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dosarul s-a clasat la parchet?
Dacă da, spitalul trebuia să recupereze cheltuielile de spitalizare în trei ani de la data externării bolnavului.
Ultima modificare: Marți, 31 Octombrie 2023
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Plata spitalizare victima in urma unui accident rutier GheAndreea GheAndreea Buna seara. In urma unui accident rutier, victima a fost despagubita de catre firma de asigurare a masini, dar acum dupa 3 ani am primit o citatie precum ca ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriere 3 ani cheltuieli de spitalizare cyan cyan una din victimele din masina condusa de fratele meu a fost data in judecata de catre spital ptr recuperarea cheltuielilor de spitalizare in termen de 3 ani de ... (vezi toată discuția)
Cheltuleli de spitalizare Maci1234 Maci1234 Buna ziua! In cazul in care am avut un accident cu victima, cazul a fost clasat, victima nu a depus plandere. Cine suporta cheltuielile de ... (vezi toată discuția)