Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie deghizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie deghizata

un contract de vanzare cumparare intre parinte si unul dintre fii poate fi atacat de celalal fiu pentru simulatie?
Bineinteles ca poate fi atacat.
Buna ziua!

Raspunsul este afirmativ, dovada deghizarii putandu-se face prin orice mijloc de proba.
Mai mult decat atat, legiuitorul a instituit in favoarea mostenitorului rezervatar o prezumtie relativa cu conditia ca, pe de o parte, instrainarea sa se fi facut cu rezerva uzufructului/sarcina unei rente viagere, iar pe de alta parte, dvs. (in speta) sa nu fi consimtit la incheierea contractului.
Succes!
In cazul simulatiei(actiune imprescriptibila , dreptul de a sesiza instanta nestingandu-se in timp ) numai tertii pot uza de orice mijloc de proba.
Partile sunt tinute, insa , numai de inscris.;) (de contrainscris , act ascuns , nepublic)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Da, asa este! Insa discutia comporta o precizare in sensul ca in aceasta materie mostenitorii rezervatari sunt terti. A se vedea Fr.Deak (Contracte speciale, Donatiile deghizate, Dovada) -mostenitorii rezervatari sunt terti pentru ca se prezinta in apararea unui drept propriu, iar nu dobandit prin mostenire de la defunct, actionand deci nu ca succesori universali