Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trebuie sa pun in executare o hotărâre topo ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trebuie sa pun in executare o hotărâre topo ...

Bun seara.Fiti amabil o intrebare..Trebuie sa pun in executare o hotarire topo.Acum dupa o luna de cind am depus cererea pentru executare doamna executor mi-a comunicat ca nu are cum sa mi-o puna in executare ca nu stiu ce puncte ii lipsesc de pe schita si trebuie sa iau legatura cu un expert topo .Pe schita apar puncte date .arata unde sa bagat si cit eu am si cadastru facut . doresc sa stiu daca este necesar sa iau legatura cu un expert topo caci cel care mi-a facut anul trecut expertiza a decedat.
Trebuie sa contactati un expert topo care sa lamureasca ceea ce doreste executorul. Nu va fi chiar ieftin, noul expert poate sa nu isi insuseasca vechile masuratori si sa semneze numai pe masuratori facute de el.
Multumesc pentru raspuns.Am vorbit cu un expert topo judiciar...Nici nu am apucat sa ii arat schita din raportul de expertiza ,sa spun cit teren mi-a fost acaparat si de cite puncte sunt trecute , .caci mi-a comunicat ca ma costa 5 mii de lei..Teren acaparat este de 15 m pe o latura si 13 puncte.. Doresc sa stiu daca este normal sa ceara asa mult pentru o ora cit dureaza sa intind plasa de sirma..O alta nelamurire as avea cu insusitul vechilor masuratori ..El nu trebuie sa aplice in teren schita din raportul de expertiza in care se precizeaza lungimea si latime teren acaparat..Ca prin punerea in executare sa dobindesc terenul pierdut.
Pretul se stabileste de catre expert. Acesta cunoaste ce are de facut, volumul de munca in teren plus documentarea in fata calculatorului, posibil drum la OCPI pentru consultare arhive si eventual aviz, etc.