avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Întrebarea mea este următoarea și face ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Întrebarea mea este următoarea și face referire ...

Bună ziua!
Întrebarea mea este următoarea și face referire la noua lege de a nu se mai putea achita o amendă( redusă) în termen de 15 zile.
Dacă fapta a fost săvârșită până pe 11 Noiembrie, se va aplica legea veche sau se vor impune noile măsuri?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 14:06, 1 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiti mai exact si dati detalii, aici e sectiunea de "cod rutier" a forumului si nu exista o astfel de prevedere legislativa pentru genul respectiv de contraventii .
[ link extern ]
"Legea 296/2023 prevede că autoritățile elimină facilitatea plății amenzilor la jumătate, în termen de 15 zile, pentru domeniile fiscal, contabil și financiar.
Totul se aplică începând cu 11 noiembrie 2023. Este vorba despre amenzile prevăzute de Legea nr. 207/2015, privind Codul de procedură fiscală, Legea nr. 227/2015, privind Codul fiscal, Legea contabilității nr. 82/1991, Legea nr. 70/2015, pentru întărirea disciplinei financiare, privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar."

Oricum, prevederea nu se aplica retroactiv.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Noiembrie 2023
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cu numerar catre o persoana fizica lidiao lidiao Buna ziua, am cumparat o rampa de la o pres, fizica pe baza de contract vanzare cumparare in valoare de 7.000 lei cu numerar. Este posibil? (vezi toată discuția)
Modalitate plata fact. peste 5000 lei rodia rodia Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei. Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei. Numerar nu ... (vezi toată discuția)
Plafon plati la o ii animis animis Buna ziua. O intrepridere indivisuala trebuie sa respecte plafonul de 5000 lei plati catre o persoana juridica si 10000 lei plati in o zi catre pers juridice ... (vezi toată discuția)