Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Întrebarea mea este următoarea și face ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Întrebarea mea este următoarea și face referire ...

Bună ziua!
Întrebarea mea este următoarea și face referire la noua lege de a nu se mai putea achita o amendă( redusă) în termen de 15 zile.
Dacă fapta a fost săvârșită până pe 11 Noiembrie, se va aplica legea veche sau se vor impune noile măsuri?
Fiti mai exact si dati detalii, aici e sectiunea de "cod rutier" a forumului si nu exista o astfel de prevedere legislativa pentru genul respectiv de contraventii .
[ link extern ]
"Legea 296/2023 prevede că autoritățile elimină facilitatea plății amenzilor la jumătate, în termen de 15 zile, pentru domeniile fiscal, contabil și financiar.
Totul se aplică începând cu 11 noiembrie 2023. Este vorba despre amenzile prevăzute de Legea nr. 207/2015, privind Codul de procedură fiscală, Legea nr. 227/2015, privind Codul fiscal, Legea contabilității nr. 82/1991, Legea nr. 70/2015, pentru întărirea disciplinei financiare, privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar."

Oricum, prevederea nu se aplica retroactiv.
latka, moderator