avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Eu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Eu dețin un ...

Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Eu dețin un apartament la care plătesc credit de 15 ani și mai am 15.Iubitul meu vrea sa ne mutam împreună și sa facă unele îmbunătățiri destul de costisitoare. Ce modalitate pot sa găsesc prin care sa îl asigur pe el ca nu îl las pe drumuri peste 5 ani și are și el un drept aici in afara de aceea de a împărți ipoteca, care este foarte costisitoare și necesita acordul bancii etc. Pot sa fac un contract, luare în spațiu sau altceva la notar? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: 61dan , utilizator 22:48, 7 Noiembrie 2023
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu faceți nimic, strângeți dovezi cu cât participa și ii dati banii inapoi daca va despărțiți minus cât e uzura normala .
Ultima modificare: Joi, 2 Noiembrie 2023
gi-jane2, moderator
Va casatoriti. Sau nu va mai mutati impreuna. De ce tine el mortis sa faca imbunatatiri costisitoare?
Ultima modificare: Joi, 2 Noiembrie 2023
Berber, utilizator
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă ma căsătoresc, casa este achiziționată înainte de căsătorie și el nu va avea niciun drept. El vrea o parte din casa, sa nu îl las pe drumuri.. Ceva de genul. Chiar nu știu ce sa fac, ma șochează. Mai bine îl las liniștit.

Berber a scris:

Va casatoriti. Sau nu va mai mutati impreuna. De ce tine el mortis sa faca imbunatatiri costisitoare?

Da. Adevărul este ca îl înțeleg, dar aproape m am îmbolnăvit de gânduri pt ca nu știu ce sa fac. Multumesc

gi-jane2 a scris:

Nu faceți nimic, strângeți dovezi cu cât participa și ii dati banii inapoi daca va despărțiți minus cât e uzura normala .

9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna, daca vrea sa bage bani nu are decât, dar nu faceți nimic care sa ii dea drept de proprietate sau de folosinta.

Alte discuții în legătură

Două persoane care traiesc in concubinaj de 20 de ani au fiecare ... geta2005 geta2005 Două persoane care traiesc in concubinaj de 20 de ani au fiecare locuinte personale dobandite înainte. Doamna locuiește momentan la domnul si ar dori sa ... (vezi toată discuția)
Act de domatie copil minor sozo sozo Buna, Sunt o mamica care doreste sa lase mostenire,[b]copilului inca minor[/b],( sa-l donez sau sa gasesc o modalitate legala) apartamentul bun propriu ... (vezi toată discuția)
Coproprietar - cumparare imobil Antoaneta2008 Antoaneta2008 O sa incerc sa desciu cat mai clar situatia in care ma aflu. Sunt casatorita cu sotul meu de 7 ani, inainte de casatorie am trait in concubinaj inca 5 ani. De ... (vezi toată discuția)