Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Eu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Eu dețin un ...

Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Eu dețin un apartament la care plătesc credit de 15 ani și mai am 15.Iubitul meu vrea sa ne mutam împreună și sa facă unele îmbunătățiri destul de costisitoare. Ce modalitate pot sa găsesc prin care sa îl asigur pe el ca nu îl las pe drumuri peste 5 ani și are și el un drept aici in afara de aceea de a împărți ipoteca, care este foarte costisitoare și necesita acordul bancii etc. Pot sa fac un contract, luare în spațiu sau altceva la notar? Mulțumesc.
Nu faceți nimic, strângeți dovezi cu cât participa și ii dati banii inapoi daca va despărțiți minus cât e uzura normala .
gi-jane2, moderator
Va casatoriti. Sau nu va mai mutati impreuna. De ce tine el mortis sa faca imbunatatiri costisitoare?
Berber, utilizator
Dacă ma căsătoresc, casa este achiziționată înainte de căsătorie și el nu va avea niciun drept. El vrea o parte din casa, sa nu îl las pe drumuri.. Ceva de genul. Chiar nu știu ce sa fac, ma șochează. Mai bine îl las liniștit.

Berber a scris:

Va casatoriti. Sau nu va mai mutati impreuna. De ce tine el mortis sa faca imbunatatiri costisitoare?

Da. Adevărul este ca îl înțeleg, dar aproape m am îmbolnăvit de gânduri pt ca nu știu ce sa fac. Multumesc

gi-jane2 a scris:

Nu faceți nimic, strângeți dovezi cu cât participa și ii dati banii inapoi daca va despărțiți minus cât e uzura normala .

Doamna, daca vrea sa bage bani nu are decât, dar nu faceți nimic care sa ii dea drept de proprietate sau de folosinta.