avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună tuturor. Primesc stimulent de inserție de cand ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună tuturor. Primesc stimulent de inserție de cand copilul ...

Bună tuturor. Primesc stimulent de inserție de cand copilul avea 6 luni. Copilul are 1 an. Pot fi data afară in aceasta perioada? Eu știam ca pana la 3 ani ai copilului, nu pot fi data afară decât dacă compania întra în faliment. Care sunt condițiile în care pot fi data afară? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:45, 3 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție , exceptie facand concedierea pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.
Firma vrea sa desfiinteze postul printr-o practica des întâlnita in piata: sa incadreze colegii diferit fata de mine. Pot sa ma dea afara in acest caz, chiar dacă sunt in perioada primirii stimulentului de inserție? Copilul are 1 an, mai am 2 ani de stimulent. Cum ar trebui să abordez aceasta problema cu ei in condițiile în care se fac concedieri? Nu e falimentara firma.

Cornel Vasile a scris:

Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție , exceptie facand concedierea pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.

Pe durat platii nu va poate concedia ..la incetarea acestia, poate face acest lucru.
Ultima modificare: Vineri, 3 Noiembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere ADRIANA B.89 ADRIANA B.89 Buna ziua, Sunt angajata la o firma de peste 3 ani, in noiembrie 2020 m-am reintors la munca dupa 1 an si 4 luni de concediu maternal, am depus documentele ... (vezi toată discuția)
Concediere gheorghemonica80 gheorghemonica80 buna ziua, m-am intors la serviciu in octombrie 2018 din concediu crestere copil. Copilul a implinit 2 ani in decembrie 2018. Beneficiez de stimulentul de ... (vezi toată discuția)
Concediere Daniel_Caciula Daniel_Caciula Buna ziua, m-am intors la munca din concediul de crestere copil, iar acum iau stimulentul de insertie pana face copilul 3 ani, deoarece m-am intors mai devreme ... (vezi toată discuția)