Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minimă va fi majorată DIFERENȚIAT de la 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minimă va fi majorată DIFERENȚIAT de la 1 ianuarie 2024. Cum adică ”diferențiat”?

Bună ziua!
Zice noua lege a pensiilor:
”Pensia minimă va creşte (în ianuarie 2024) cu cel puţin 151 de lei. Majorarea ar urma să fie făcută diferențiat pentru pensia minimă.
Cum adică ”diferențiat”, de ce nu explică în detaliu, cu măcar un exemplu, cum adică ”diferențiat”?
Vă mulțumesc.
De unde ar putea sti cineva de pe forum ce a inteles initiatorul legii prin acea sintagma ? Numai Ministerul Muncii v-ar putea raspunde ... Nu se prind in legi chiar toate amanuntele - cu atat mai putin exemple - acestea se clarifica in normele de aplicare . Dar , pana la norme , legea, trebuie dezbatuta in Parlament , urmeaza sa vedem cum va fi forma finala . Acum e doar un draft , o propunere de lege .
CHKa, utilizator
Da, aveți dreptate. Va multumesc.

CHKa a scris:

De unde ar putea sti cineva de pe forum ce a inteles initiatorul legii prin acea sintagma ? Numai Ministerul Muncii v-ar putea raspunde ... Nu se prind in legi chiar toate amanuntele - cu atat mai putin exemple - acestea se clarifica in normele de aplicare . Dar , pana la norme , legea, trebuie dezbatuta in Parlament , urmeaza sa vedem cum va fi forma finala . Acum e doar un draft , o propunere de lege .