avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minimă va fi majorată DIFERENȚIAT de la 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minimă va fi majorată DIFERENȚIAT de la 1 ianuarie 2024. Cum adică ”diferențiat”?


Bună ziua!
Zice noua lege a pensiilor:
”Pensia minimă va creşte (în ianuarie 2024) cu cel puţin 151 de lei. Majorarea ar urma să fie făcută diferențiat pentru pensia minimă.
Cum adică ”diferențiat”, de ce nu explică în detaliu, cu măcar un exemplu, cum adică ”diferențiat”?
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CYBORG , utilizator 14:30, 4 Noiembrie 2023
De unde ar putea sti cineva de pe forum ce a inteles initiatorul legii prin acea sintagma ? Numai Ministerul Muncii v-ar putea raspunde ... Nu se prind in legi chiar toate amanuntele - cu atat mai putin exemple - acestea se clarifica in normele de aplicare . Dar , pana la norme , legea, trebuie dezbatuta in Parlament , urmeaza sa vedem cum va fi forma finala . Acum e doar un draft , o propunere de lege .
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Noiembrie 2023
CHKa, utilizator
Da, aveți dreptate. Va multumesc.

CHKa a scris:

De unde ar putea sti cineva de pe forum ce a inteles initiatorul legii prin acea sintagma ? Numai Ministerul Muncii v-ar putea raspunde ... Nu se prind in legi chiar toate amanuntele - cu atat mai putin exemple - acestea se clarifica in normele de aplicare . Dar , pana la norme , legea, trebuie dezbatuta in Parlament , urmeaza sa vedem cum va fi forma finala . Acum e doar un draft , o propunere de lege .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Precizari noua lege a pensiilor ,.ionels buna seara am si eu o nelamurire in cazul noii legi a ... yonica09 yonica09 IonelS buna seara am si eu o nelamurire in cazul noii legi a pensiilor si anume ,.stie cineva daca se iau in calcul ,.stagiul militar efectuat si anii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am o nelămurire și va rog sa ma ajutați sa o clarific. ... krmain krmain Bună ziua. Am o nelămurire și va rog sa ma ajutați sa o clarific. Ce pensionari beneficiază de bonusuri adăugate în funcție de vechime și ... (vezi toată discuția)
Propuneri modificari concrete legate de pensiile mici raser raser Aveti informatii mai concrete privind pensiile mici? Cum se va face diferentierea celor care au lucrat 20 de ani si au o pensie echivalenta cu \"ajutorul ... (vezi toată discuția)