Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Propuneri modificari concrete legate de pensiile mici
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Propuneri modificari concrete legate de pensiile mici

Aveti informatii mai concrete privind pensiile mici? Cum se va face diferentierea celor care au lucrat 20 de ani si au o pensie echivalenta cu "ajutorul social"?
raser, utilizator
Pe la televizor, in goana dupta trafic, se fac tot felul de dezbateri bazate pe zvonuri, vorbe si presupuneri.
Doar in momentul aparitiei unei legi aprobate de parlament si a unor norme de aplicare aprobate prin hotarare de guvern, acte normative publicate in Monitorul oficial se poate sti ceva concret.
POPA GHEORGHE a scris:

Pe la televizor, in goana dupta trafic, se fac tot felul de dezbateri bazate pe zvonuri, vorbe si presupuneri.
Doar in momentul aparitiei unei legi aprobate de parlament si a unor norme de aplicare aprobate prin hotarare de guvern, acte normative publicate in Monitorul oficial se poate sti ceva concret.

Multumesc mult, Domnu Popa! Credeam ca s-a pus in dezbatere publica si speram ca aveti dvs. ceva informatii.
Toate cele bune!
raser, utilizator
Si cand se pune in dezbatere publica o propunere de act normativ este cam acelasi lucru, multi isi dau cu parerea si in final nu conteaza decat ce se aproba de catre parlament, in mod normal dupa o dezbatere serioasa in cele 2 camere si se publica in final in monitorul oficial.
"Potrivit premierului, ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a finalizat proiectul Legii pensiilor şi urmează ca acesta să fie lansat într-o dezbatere internă.
"Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a finalizat proiectul de modificare a legii pensiilor, iar săptămâna viitoare sau poate la sfârşitul acestei săptămâni va fi lansat într-o dezbatere internă. Acest proiect are menirea să regleze o mulţime de nedreptăţi. Avem decalaje foarte mari între pensionari, care au muncit exact la fel", a declarat premierul Mihai Tudose. "
[ link extern ]