Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie de handicap

Buna ziua.Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare;socrul meu sufera de paralizie de 12 ani(este persoana cu handicap gradul 1),este afazic,sufera de dementa si nu se poate intretine singur.Datorita acestui fapt,noi avem grija de el si din partea statului primim lunar o anumita suma de bani(banii reprezinta echivalentul unui asistent personal,pe care socrul nu il are).Intrebarea mea:daca beneficiem de acest ajutor lunar ,mai avem dreptul sa solicitam banii reprezentand indemnizatia de handicap?
Buna ziua.Eu nu sunt de specialitate, dar nu demult am consultat OUG124/2008.
Dvs. primiti o retributie pentru ingrijire, iar socrul dvs, ar trebui sa beneficieze separat de indemnizatia de handicap.
Mergeti si vedeti ce acte trebuiesc facute la ANPH-Adulti din teritoriul de care apartineti.
Va multumesc pentru promptitudine.
tolanita a scris:

Buna ziua.Eu nu sunt de specialitate, dar nu demult am consultat OUG124/2008.
Dvs. primiti o retributie pentru ingrijire, iar socrul dvs, ar trebui sa beneficieze separat de indemnizatia de handicap.
Mergeti si vedeti ce acte trebuiesc facute la ANPH-Adulti din teritoriul de care apartineti.

Ordonanţă de Urgenţă nr. 124 din 01.10.2008
modificarea O.G. 62/1999 privind infiintarea Unitatii Executive pentru Finantarea Invatamantului Superior si a Cercetarii Stiintifice Universitare
?????????:-/ ??????

@farkaslaura:
Legea care reglementeaza drepturile persoanei cu handicap este:
Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.006 din 18 decembrie 2006 şi a mai fost modificată prin Legea nr. 241/2007 pentru abrogarea unor reglementări prin care sunt acordate scutiri sau exonerări de la plata taxelor vamale ale unor bunuri, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 496 din 24 iulie 2007.
Secţiunea a 2-a Asistentul personal
Art. 35 - Persoana cu handicap grav are dreptul, în baza evaluării sociopsihomedicale, la un asistent personal
.... Art. 58 - .
(4) Adultul cu handicap beneficiază, în condiţiile prezentei legi, de următoarele prestaţii sociale:
Incepand cu luna ianuarie 2009, nivelul prestatiilor sociale prevazute la art. 58 alin. (4) din Legea 448/2006 privind protectia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare, este urmatorul:

a) indemnizatie lunara, indiferent de venituri:

1. în cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;

2. în cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;

b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:

1. în cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;

2. în cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;

3. în cuantum de 33,5 lei, pentru adultul cu handicap mediu.

nucu$, utilizator
farkas laura a scris:
(...) socrul meu sufera de paralizie de 12 ani(este persoana cu handicap gradul 1) (...)
(...) avem dreptul sa solicitam banii reprezentand indemnizatia de handicap?(...)

Opinia mea este ca mesajul contine informatii contradictorii. Socrul dvs. este persoana cu handicap de 12 ani dar nu primeste indemnizatia de handicap? Caci eu nu vad legatura intre ceea ce primiti pentru ca nu are asistent personal si indemnizatia de handicap.
Actul normativ care reglementeaza drepturile persoanelor cu handicap este Legea nr. 448/2006, act normativ pe care-l puteti citi accesand linkul de mai jos.
[ link extern ]

Consilier juridic,
Gabriela Pintea