Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salutare! Recent am mostenit o anumita suprafata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salutare! Recent am mostenit o anumita suprafata de teren extravilan, ...

Salutare! Recent am mostenit o anumita suprafata de teren extravilan, totul a fost in regula, suprafetele au fost intabulate pe numele nostru, insa problema a aparut la primarie, care refuza sa ne faca rol fiscal separate si ne lasa pe toti la comun. Cei de la primarie ne-au spus ca putem avea rol seprat doar daca iesim din indiviziune, ceea ce personal mi se pare absurd din moment ce detinem documente de proprietate, care a fost scopul succesiunii? Este o procedura normala a primariilor? Nu am gasit nicio lege care sa ne oblige sa iesim din indiviziune pentru a separa rolul fiscal. Va rog ajutor!
AlexTP, utilizator
Da, aveți act de proprietate (certificatul de moștenitor), dar, vedeți dvs...sunteți cu toții în coproprietate, pe cote părți.
Adică la grămadă, la comun.
Toate bunurile menționate în certificat sunt în proprietate comuna.
Da, este o procedura normala.
Fiindcă acele cote pe care le-ati moștenit sunt ideale și abstracte.
Dvs nu știți în care colț fizic al terenului e localizata concret cota dvs (ca e lângă gard, ca e în fata porții etc).
Asadar: sa va facă rol individual pe ce?
Dvs trebuie sa faceți partajul (ieșirea din indiviziune).
Iar la partaj, va împărțiți exact terenurile. Ulterior, în baza actului de partaj, va veți face rol separat.

Rostul dezbaterii succesorale a fost transferul dreptului de proprietate, de la defunct, către moștenitori și obținerea de către aceștia a unui act de proprietate.
Nici nu e vreo lege care sa va oblige sa faceți partajul.
Puteți rămâne asa veșnic.
Însă nu veți avea decât rol comun și în tot ce privește bunurile, nu veți putea hotărî decât împreună.
raluk0207, utilizator
O parte din spuneti are logica, insa ce importanta are pentru primarie unde se afla localizata bucatica mea din intreaga parcela? Daca se afla la marginea parcelei sau in mijloc ei nu se plateste acelasi impozit? Vorbim de o situatie absurda in care daca eu cu o bucatica mica din parcela, apar cu datorii pe fiscal din cauza celui cu bucata mai mare care nu si-a platit datoria si cu care nu exista vreun grad de rudenie.
Punctul de mai jos din codul fiscal nu se aplica?

"230. Contribuabililor coindivizari li se deschide rolul nominal unic dupa cum urmeaza:
a) in cazul mostenitorilor aflati in indiviziune, pe numele autorului succesiunii;
b) in cazul celorlalti coindivizari, in urmatoarea ordine:
1. pe numele celui care efectueaza declaratia fiscala;
2. pe numele celui care are domiciliul in unitatea administrativ-teritoriala respectiva;
3. pe numele celui care are resedinta in unitatea administrativ-teritoriala respectiva;
4. pe numele primului inscris in actul prin care se atesta dreptul de proprietate."
ce importanta are pentru primarie unde se afla localizata bucatica mea din intreaga parcela? Daca se afla la marginea parcelei sau in mijloc ei nu se plateste acelasi impozit?

Are. Ce va înscrie mai exact la rol? Cât teren intravilan, cât teren extravilan, câți metri pătrați, câți metri pătrați curți construcții/câți arabil/câți fânețe? Ca au valori de impozitare diferite.
Dvs aveți o cota din tot.
Asa fac un singur rol și se calculează pe întreaga bucata de teren de x metri pătrați extravilan, categoria de folosinta y.
Iar dacă aveți în minte o împărțire matematica, juridic, lucrurile nu funcționează așa.

Vorbim de o situatie absurda in care daca eu cu o bucatica mica din parcela, apar cu datorii pe fiscal din cauza celui cu bucata mai mare care nu si-a platit datoria si cu care nu exista vreun grad de rudenie.

Și tot dvs spuneți ca "in cazul celorlalti coindivizari, in urmatoarea ordine:
1. pe numele celui care efectueaza declaratia fiscala".

Ok și dacă se înscrie pe numele unui alt moștenitor, care a efectuat declarația fiscala, va convine mai mult?
Măcar asa, sunteți toți.
Dar cu atât mai mult dacă e doar unui și acela are datorii, nu veți putea vinde.
Faceți partajul și sistati starea de indiviziune.
Tocmai ca nu vreți sa fiți legat la nesfârșit de niște rude cu care nu prea comunicați.
raluk0207, utilizator
1. Asa cum am mentionat inca din primul post, pe rol apare doar terenul extravilan(arabil), fara case, fanete, constructii, curti etc.
2. Iesire din indiviziune chiar nu este atat de simpla pe cat o spuneti dvs., suntem 9 coproprietari cu diverse cote, 2 foarte batrani, foarte greu deplasabili, unul este decedat de peste 10 ani in urma caruia nu s-a facut succesiunea, singura varianta fiind instanta.
3. Din moment ce sunt primarii care fac separarea la cerere, iar altele chiar din oficiu, insemna ca nu este ilogic ceea ce solicit, primariile respective nu functioneaza dupa aceleasi legi?

[ link extern ]

[ link extern ] /
AlexTP, utilizator
1. Nu ați menționat în primul post ca terenul întreg este doar arabil.
Iar "curți construcții" este o categorie de folosinta. Nu presupune efectiv existenta unei construcții
2. Dacă ați gândi chestiunea în perspectiva, nu de azi pe mâine ați vedea ca pe termen lung este singura soluție care clarifica situația. Și asa, trebuia făcut de mult. Presupunând ca face vreun funcționar incompetent rol separat, vi se pare o idee buna ca legal sa fiți în coproprietate cu 9 persoane? Mai ales când or sa înceapă sa mai moara dintre ei și din 9 o sa rămână 2.
Sa vedeți atunci moșteniri! Iar rolul individual nu vă va încălzi atunci cu absolut nimic
Dacă veți vrea mâine sa va vindeți cota, notarul va va cere certificatul fiscal tot pe numele tuturor.
3. Nu, nu este aceeași practica pentru toți.
În general, prin Primarii se fac maaaaaarrrri prostii, pe care nu le mai descurca nimeni.