Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Ma adresez cu urmatoarea speta: un salariat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Ma adresez cu urmatoarea speta: un salariat nu a efectuat ...

Buna ziua!
Ma adresez cu urmatoarea speta: un salariat nu a efectuat concediul de odihna din anul 2018 (total 144 zile inclusiv anul 2023). Cum poate "fi obligat" acest salariat sa efectueze efectiv aceste zile de concediu, pentru a evita plata indemnizatiei in cazul inctarii CIM? Care este perioada maxima de timp in care poate sta in concediu?
Poate sta in CO , tot anul ...nu exista interdictie in acest caz.