Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... remunerație zilnică brută zilier in domeniul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

remunerație zilnică brută zilier in domeniul agriculturii

Avand in vedere ca art. III alin. (1) și (2) din Legea nr. 135/2022, a fost abogat considerati ca de la 01/11/2023 salariul minim brut grantat in plata pentru zilierii din domeniul agricol va avea ca referinta salariul brut de 3.436 lei lunar, reprezentând în medie 20,782 lei/oră X 8=168 brut ?

Cuantumul remunerației brute orare pentru un zilier nu poate fi mai mic decât valoarea/oră a salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

In speta , pentru zilierii din domeniul agricol se avea ca referinta salariul brut de 3.436 lei lunar.