avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea poate fi invocata in cazul in care tatal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea poate fi invocata in cazul in care tatal (care avea ...

Uzucapiunea poate fi invocata in cazul in care tatal (care avea act de cumparare al apartamenului respectiv din 1966 - respectiv de acum 57 ani) a decedat acum 11 ani, iar in acel apartament a locuit neincetat (de 55 ani- adica de la nastere pana in prezent) unul dintre copii. Mai exista un frate care nu a contribuit cu nimic la acel apartament niciodata. Poate acel copil care a locuit neintrerup in acel apartament sa se foloseasca de uzucapiune?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: gabiilie776 , utilizator 12:30, 16 Noiembrie 2023
Trebuie analizată situatia in întregul ei.
Mergeti la avocat din localitatea dvs. sau unde ar fi imobilul.

Daca este proprietar conform legii nu poate uzucapa dar există tot felul de ipoteze juridice analizate în tratatele de drept civil.
Nu este ceva simplu și o zic eu care stăpânesc dreptul.
Neinițiați în drept cred ca este ceva simplu...

București 2023
Ultima modificare: Joi, 16 Noiembrie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc pentru raspuns. Voi lua in consideratie ceea ce mi-ati spus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune coproprietar moraru alexandru moraru alexandru Tatal meu a obtinut in 2002 titlu de proprietate impreuna cu alte doua rude.Deoarece suprafetele inscrise in titlu nu proveneaudin mostenirea respectiva tatal ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru uzucapiune Geolife35 Geolife35 Dețin titlu de proprietate asupra unui teren extravilan, care aparține bunicului meu. Familia mea plătește toate dările pentru acest teren de la decesul ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune popikdani popikdani Bună ziua. Va scriu în legătură cu următoarea situație. Apartamentul în care am crescut și în care acum locuiește doar mama după decesul tatălui ... (vezi toată discuția)