Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit in 2010 pt.soc.care au fost micro cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit in 2010 pt.soc.care au fost micro cu impozit cu 3%

Avand in vedere ca din 2010 se schimba modul modul de stabilire a impozitului pe profit trimestrial ptr.societatile platitoare de impozit 16% in anul 2009,va rog sa-mi spuneti cum se stabileste impozitul pe profit de plata ,trimestrial,pentru societatile care,pana la 31.12.2009 au fost platitoare de impozit micro cu 3% si care ,prin efectul legii,din 2010 trec la impozitarea cu 16%.
Va explic modul de calcul al impozitului pe profit ptr.anul 2010,pentru societatile care pana la 31.12.2009 au fost platitoare de impozit 16% :
Se ia din declaratia 101 (decl.anuala privind impozitul pe profit) impozitul datorat ,total,in anul 2009,se inmulteste cu indicele de inflatie ptr.2009 (5%).Suma obtinuta se imparte la 4 (trimestre).Suma rezultata se declara si se plateste,trimestrial,dupa ce se compara cu impozitul minim trimestrial.Daca este mai mare,se plateste suma rezultata.Daca suma rezultata este mai mica,se plateste suma impozitului minim.
Avand in vedere ca soc.care au fost micro,in 2009 si au platit impozit 3% si nu depun decl.101,de la ce suma pornim ptr.calculul impozitului ptr.2010.De la suma calculata cu 3% si inregistrata in total sume al contului 698 la 31.12.2009 ? sau cum?
florinsavu a scris:

Rata inflatiei conform site BNR = 4,74 %

Vezi pagina
[ link extern ] /

Indicele de fapt este 1,0474.

Cod fiscal
Art. 34 alin. 14: Pentru aplicarea prevederilor alin. (1) lit. a), indicele de inflaţie necesar pentru actualizarea plăţilor anticipate se comunică, prin ordin al ministrului finanţelor publice, până la data de 15 aprilie a anului fiscal pentru care se efectuează plăţile anticipate.