Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Amortizare tva autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Amortizare tva autoturism

doresc sa achizitionez un autoturism de la un dealer din romania cu tva deductibil pe intreprindere individuala platitoare de tva. Cum se deduce tva-ul de pe factura de achizitie ? se amortizeaza in timp sau se deduce integral in luna achizitiei de catre intreprinderea individuala ?pretul masinii este de 13900 cu tva deductibil , masina fabricata in 2019 cu 155000km la bord.obiectul de activitate al intreprinderii individuale este de comert.
george-neagu, moderator
13900 CU TVA deductibil