Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, este posibil ca tatal sa acuza mama de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, este posibil ca tatal sa acuza mama de rapirea copilului ...

Buna ziua , este posibil ca tatal sa acuza mama de rapirea copilului ( 3 luni ) , pentru ca nu mai doreste sa se intoarca in tara in care traieste tatal? Am decis a nu ma mai intoarce deoarece jignea copilul , cuvinte obscene …. Aștept raspuns . Va multumesc
Koala1234, utilizator
Nu unde trăiește tatal important, e important dacă era acolo și copilul înainte ca mama sa vina în România cu el. Deci da, poate fi vorba de răpire.
Cereti urgent in instanta ca locuinta copilului sa fie stabilita la dvs in Romania.
Bănuiesc ca cel mic are pasaport. Daca nu avea și ati fi venit cu titlu de călătorie, qveati scuza ca pt a-i face pasaport trebuie acordul tatalui.
Tatal e cetățean român? Ati fost în vizita la el sau acolo locuiati?
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

Nu unde trăiește tatal important, e important dacă era acolo și copilul înainte ca mama sa vina în România cu el. Deci da, poate fi vorba de răpire.
Cereti urgent in instanta ca locuinta copilului sa fie stabilita la dvs in Romania.
Bănuiesc ca cel mic are pasaport. Daca nu avea și ati fi venit cu titlu de călătorie, qveati scuza ca pt a-i face pasaport trebuie acordul tatalui.
Tatal e cetățean român? Ati fost în vizita la el sau acolo locuiati?

Da, copilul s-a nascut in Germania.. are domiciliul in Germania si cetatenia de neamt. Tatal are cetatenie germana. Am venit in Romania in vizita la parintii mei. Inca nu se desfasoara nicio instanta … el m-a acuzat deja de rapirea.. mi-a aratat niste acte ca sa il cred ca intradevar m-a reclamat …ce as putea eu face in acest moment.. am vorbit cu un avocat si mi-a zis ca nu are c sa imi faca , ca sunt mama copilului….
Ba are ce sa va faca , consultati inca un avocat . Dar nu pe treptele tribunalului , pe fuga , ci platiti o consultatie , sa aiba timp de dvs. Cum sunteti dvs. mama , e si el tata , nu aveti drepturi mai multe decat el .
si mi-a zis ca nu are c sa imi faca , ca sunt mama copilului….

pe principul " nu are ce sa imi faca", ute mame au fost condamnate, nu e de joaca.
inteleg ca ati venit cu acordul lui, dar dat pt vizita, nu sa va mutati in romania

Koala1234 a scris:

gi-jane2 a scris:

Nu unde trăiește tatal important, e important dacă era acolo și copilul înainte ca mama sa vina în România cu el. Deci da, poate fi vorba de răpire.
Cereti urgent in instanta ca locuinta copilului sa fie stabilita la dvs in Romania.
Bănuiesc ca cel mic are pasaport. Daca nu avea și ati fi venit cu titlu de călătorie, qveati scuza ca pt a-i face pasaport trebuie acordul tatalui.
Tatal e cetățean român? Ati fost în vizita la el sau acolo locuiati?

Da, copilul s-a nascut in Germania.. are domiciliul in Germania si cetatenia de neamt. Tatal are cetatenie germana. Am venit in Romania in vizita la parintii mei. Inca nu se desfasoara nicio instanta … el m-a acuzat deja de rapirea.. mi-a aratat niste acte ca sa il cred ca intradevar m-a reclamat …ce as putea eu face in acest moment.. am vorbit cu un avocat si mi-a zis ca nu are c sa imi faca , ca sunt mama copilului….

Reclamantul este în mod legal tatăl copilului conform actului de nastere.

Reținerea copilui în România fără acordul tatălui și fără o hotărâre judecătorească cu privire la schimbarea reședinței obișnuite a copilului , este ilicită conform Cpnventiei de la Haga.

Minorul are stabilită reședința obișnuită în Germania, asa cum ati si mentionat.

Prin urmare , rămânerea minorului în România se poate realiza doar cu acordul tatălui ori cu acordul instanței germane ce deține competența în materia răspunderii părintești.

Conform dispozițiilor comunitare legale aplicabile ( Regulamentul ( CE) nr. 2201/2003 privind competența, recunoașterea și executarea hotărârilor în materie matrimonială și în materia răspunderii părintești), instanța competentă a decide în materia răspunderii părintești este cea de la reședința obișnuită a copilului, in speta instanta germana.

În speță sunt aplicabile dispozițiile art. 3, 4, 8 și 12 din Convenția de la Haga din 1980, precum și art. 11 din Regulamentul menționat mai sus.

Potrivit art. 3 din Convenție mai sus menționată “ deplasarea sau neînapoierea unui copil se consideră ilicită:
a) când are loc prin violarea unui drept privind încredințarea , atribut unei persoane, unei instituții sau oricărui alt organism acționând fie separat , fie împreună, prin legea statului în care copilul își avea reședința obișnuită, imediat , înaintea deplasării sau neînapoierii sale, și dacă la vremea deplasării sau neînapoierii, acest drept era exercitat în mod efectiv , acționându-se separat sau împreună ori ar fi fost astfel exercitate, dacă asemenea împrejurări nu ar fi survenit.

Dreptul privind încredințarea , vizat la lit. a) poate rezulta , între altele, dintr-o atribuire de plin drept, dintr-o hotărâre judecătorească sau administrativă sau dintr-un acord în vigoare potrivit dreptului acelui stat.”

În continuare, art. 4 din Convenția de la Haga prevede că aceasta” se aplică oricărui copil care își avea reședința obișnuită într-un stat contractant imediat înainte de încălcarea drepturilor privind încredințarea”.

Dreptul de hotărî asupra locului de reședință a copilului reprezintă o componentă a dreptului de încredințare, conform dispozițiilor art. 5 din Convenția de la Haga.

Toate aceste dispoziții legale confirmă faptul că reținerea minorei pe teritoriul României , de către pârâtă , în lipsa unui consimțământ adecvat sau în lipsa unei hotărâri judecătorești pronunțată de o instanță competentă, din Elveția unde este reședința obișnuită a minorei, este ilicită.

Întrucât autoritatea părintească este exercitată în comun, rezultă faptul că dvs ca mama, nu aveati dreptul de a decide în mod unilateral cu privire la schimbarea reședinței obișnuite a minorului .În plus, tatăl nu mai beneficiază de legăturile personale, firești cu aceasta, pârâta fiind cea care a întrerupt acest lucru.

Luati urgent legatura cu un avocat care sa cunoasca procedura rapirii internationale si care sa va reprezinte in dosarul de rapire ce va fi instrumentat de autoritatile noastre.

Nu se poate introduce nici actoune de stabilire a locuintei in tara caci instantele romane nu sunt competente -asa cum am aratat anterior in textele de lege citate - doar instantele germane (locul domiciliului si al cetateniei copilului).