avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Un PFA poate accesa fonduri europene nerambursabile?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Un PFA poate accesa fonduri europene nerambursabile?

Sunt un pfa.in domeniul constructiilor,as avea sanse ?pt.dezvoltare(masina de transport,schele,utilaje specifice...
v-a multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 10:08, 2 Decembrie 2011
din cate cunosc, daca aveti un proiect si prezentati surse de finalizare a acestuia , puteti beneficia, teoretic , de asemenea fonduri , in practica , mai greu
Ca PFA in mediul urban nu, ca SRL nou infiintat in mediul rural, da.

Mijloc de transport hotarat nu.
Puteti primi 60% din costuri (fara TVA) ale anumitor utilaje (nu mijloace de transport), cum sunt: (mini)excavator, (mini)incarcator frontal, schele, daca PFA-ul sau SRL-ul (nou infiintat sau vechi, cu profit pe ultimul an) are atat sediul social, cat si locul unde implementeaza proiectul (unde tine utilajele), inregistrat ca punct de lucru, in mediul rural.

Cu stima,
Echipa Sov Consulting
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2010
Sov Consulting, Consultant credite si finantari
60% este pentru Regiunea Bucuresti-Ilfov, 70% restul tarii.

Daca omul ar fi avut un SRL vechi, ar fi fost eligibil si in mediul urban.

Daca dati un sfat, dati barem unul corect, nu scrieti numai de dragul reclamei.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2010
Holda Finance, Consultant credite si finantari
Stimate "HoldaFinance",
Procentele mentionate de dumneavoastra sunt corecte. (Din partea noastra s-a precizat 60% deoarece ultimele proiecte depuse de noi au fost in Regiunea Bucuresti Ilfov.)
In privinta mediului discutiei de la acest topic.
Cateva amanunte: exista clienti care au achizitionat S.R.L. pur si simplu (deoarece aveau in proprietate terenul dorit etc.) in mediul rural si au solicitat proiectul pentru acel S.R.L., de aceea, s-a facut precizarea ca, in mediul rural se poate si cu S.R.L. cu activitate anterioara si nu numai cu S.R.L. nou, cum ati precizat nelimitativ (bine, de altfel).
Nu am pus problema unui S.R.L. "vechi" in mediul urban deoarece intrebarea initiala a fost despre un P.F.A., iar S.R.L.-ul a fost pomenit de dumneavoastra.
[Editat]
Ultima modificare: Miercuri, 7 Decembrie 2011
Ares-3, moderator

Alte discuții în legătură

Accesare onduri europene- masura 3.1.2 Nina1 Nina1 Titlu: Accesare fonduri europene - masura 3.1.2 Buna ziua, Pot accesa fonduri europene pe masura 3.1.2 daca am buletin in mediul urban? Cu stima (vezi toată discuția)
Fonduri pentru utilaje lenu_ro lenu_ro buna ziua vreau sa obtin fonduri pentru achizitii de utilaje (motostivuitoare, generatoare de ee, tehnologie de ultima ora.. chestii de acestea), daca ma ... (vezi toată discuția)
Achizitie utilaje second hand gixee gixee De ceva timp ma gandesc sa imi deschid o vulcanizare auto profesionala, cu mai multe rampe, motiv pentru care mi-ar trebui mai multe utilaje care sa faca ... (vezi toată discuția)