Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Un PFA poate accesa fonduri europene nerambursabile?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Un PFA poate accesa fonduri europene nerambursabile?

Sunt un pfa.in domeniul constructiilor,as avea sanse ?pt.dezvoltare(masina de transport,schele,utilaje specifice...
v-a multumesc anticipat
din cate cunosc, daca aveti un proiect si prezentati surse de finalizare a acestuia , puteti beneficia, teoretic , de asemenea fonduri , in practica , mai greu
Ca PFA in mediul urban nu, ca SRL nou infiintat in mediul rural, da.

Mijloc de transport hotarat nu.
Puteti primi 60% din costuri (fara TVA) ale anumitor utilaje (nu mijloace de transport), cum sunt: (mini)excavator, (mini)incarcator frontal, schele, daca PFA-ul sau SRL-ul (nou infiintat sau vechi, cu profit pe ultimul an) are atat sediul social, cat si locul unde implementeaza proiectul (unde tine utilajele), inregistrat ca punct de lucru, in mediul rural.

Cu stima,
Echipa Sov Consulting
Sov Consulting, Consultant credite si finantari
60% este pentru Regiunea Bucuresti-Ilfov, 70% restul tarii.

Daca omul ar fi avut un SRL vechi, ar fi fost eligibil si in mediul urban.

Daca dati un sfat, dati barem unul corect, nu scrieti numai de dragul reclamei.
Holda Finance, Consultant credite si finantari
Stimate "HoldaFinance",
Procentele mentionate de dumneavoastra sunt corecte. (Din partea noastra s-a precizat 60% deoarece ultimele proiecte depuse de noi au fost in Regiunea Bucuresti Ilfov.)
In privinta mediului discutiei de la acest topic.
Cateva amanunte: exista clienti care au achizitionat S.R.L. pur si simplu (deoarece aveau in proprietate terenul dorit etc.) in mediul rural si au solicitat proiectul pentru acel S.R.L., de aceea, s-a facut precizarea ca, in mediul rural se poate si cu S.R.L. cu activitate anterioara si nu numai cu S.R.L. nou, cum ati precizat nelimitativ (bine, de altfel).
Nu am pus problema unui S.R.L. "vechi" in mediul urban deoarece intrebarea initiala a fost despre un P.F.A., iar S.R.L.-ul a fost pomenit de dumneavoastra.
[Editat]
Ares-3, moderator