Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 4 copii. Cei 2 ani cu care se reduce varsta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 4 copii. Cei 2 ani cu care se reduce varsta de pensionare ...

Am 4 copii. Cei 2 ani cu care se reduce varsta de pensionare se pot cumula cu cei 5 ani de pensionare anticipata, ca sa ma pot pensiona cu 7 ani mai devreme fata de varsta standard?
Nu se pot cumula cele doua reduceri.
Pentru a beneficia de acea reducere de 2 ani trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet prevazuta in anexa 5.
Am stagiu complet de cotizare prevazut in Anexa 5.
Intrebarea mea era daca se pot cumula cele 2 reduceri ca sa pot pensiona cu 7 ani mai devreme fata de varsta standard.
Multumesc

Carp Mircea a scris:

Pentru a beneficia de acea reducere de 2 ani trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet prevazuta in anexa 5.

Legea 263/2010
Art.65(1) Pensia anticipată parțială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum și celor care au depășit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
Articolul 66
La acordarea pensiei anticipate parțiale, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.