avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 4 copii. Cei 2 ani cu care se reduce varsta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 4 copii. Cei 2 ani cu care se reduce varsta de pensionare ...

Am 4 copii. Cei 2 ani cu care se reduce varsta de pensionare se pot cumula cu cei 5 ani de pensionare anticipata, ca sa ma pot pensiona cu 7 ani mai devreme fata de varsta standard?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:44, 29 Noiembrie 2023
Nu se pot cumula cele doua reduceri.
Pentru a beneficia de acea reducere de 2 ani trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet prevazuta in anexa 5.
Am stagiu complet de cotizare prevazut in Anexa 5.
Intrebarea mea era daca se pot cumula cele 2 reduceri ca sa pot pensiona cu 7 ani mai devreme fata de varsta standard.
Multumesc

Carp Mircea a scris:

Pentru a beneficia de acea reducere de 2 ani trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet prevazuta in anexa 5.

Legea 263/2010
Art.65(1) Pensia anticipată parțială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum și celor care au depășit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
Articolul 66
La acordarea pensiei anticipate parțiale, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata dinua dinua Buna ziua, as dori sa va intreb cand un barbat , nascut in iunie 1957 , cu vechime in munca de 36 ani , dintre care 21 ani grupa a doua , cand poate iesi la ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata.se poate? monik monik buna ziua! am si eu o intrebare: care sunt conditiile de varsta si stagiu de cotizare pentru o pensionare anticipata? daca persoana are 54 de ani si stagiu de ... (vezi toată discuția)