Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara, Pentru a lua o persoana in spatiu, este ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara, Pentru a lua o persoana in spatiu, este necesar ca ...

Buna seara,
Pentru a lua o persoana in spatiu, este necesar ca ambii proprietari ai apartamentului sa fie de acord si sa se prezinte pentru semnatura la Politie? Altfel, daca semneaza doar unul din proprietari, actul de luare in spatiu este nul? Daca se poate o opinie sau si un art de lege, multumesc!
Dacă există mai mulți coproprietari, este suficient acordul unuia dintre ei.

Este obligatoriu acordul ambilor doar în situația în care imobilul a fost notificat în cartea funciară ca locuință familială. Astfel, dacă s-a efectuat notarea în cartea funciară, soțul care nu și-a dat consimțământul scris pentru actele juridice de dispoziție sau de administrare și care afectează folosința bunului va putea solicita anularea actelor respective, încheiate de celălalt soț cu un terț.
Este ok daca va prezentati doar unul dintre proprietari.
Imobilul este trecut in CF ca fiind locuinta familiala, in cazul acesta inteleg ca e necesar acordul amandurora, altfel actual nu ar fi in legalitate?
Pe cererea de emitere a actului de identitate, proprietarul , cand isi da acordul, trebuie sa scrie, in mod obligatoriu, daca locuinta este sau nu inscrisa in cartea funciara ca locuinta familiei. In aceasta situatie, lucratorul de evidenta va solicita si prezenta celuilalt sot.
Daca unul dintre soti se prezinta si da declaratii false, da, actul de identitate se poate anula.