Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Poate administratorul unei societati sa imprumute ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Poate administratorul unei societati sa imprumute firma?

Imprumut societare.

Poate administratorul unei societati, daca nu este asociat sa imprumute acea societate atunci cand clientii au intarzieri ale platiilor ?
Din surse am inteles ca doar asociatul poate credita societatea in baza unui contract de creditare.
Multumesc
george-neagu, moderator
Da, poate, dar numai cu contract și prin contul bancar al firmei.
Multumesc de raspuns.