Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data nașterii 11.03.1966.Lucrez neîncetat de la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data nașterii 11.03.1966.Lucrez neîncetat de la 1.08.1984.Intentionez ...

Data nașterii 11.03.1966.Lucrez neîncetat de la 1.08.1984.Intentionez sa ma pensionez anticipat la 1.08.2024,când voi împlini fix 40 de ani de munca.Dupa noua lege a pensiilor voi mai avea penalizare?Dacă da,cât va fi penalizarea?De când se va aplica noua lege?
1. femeie:
- va puteti pensiona anticipat dupa anul 2024 luna Februarie la varsta de 57 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 7 luni.
- pensionare anticipata partiala dupa anul 2024 luna Februarie la virsta de 57 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 7 luni.

2. barbat
- pensionare anticipata dupa anul 2026 luna Martie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

- pensiona anticipata partiala dupa anul 2026 luna Martie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

3. Noua lege va intra in vigoare de la 01.09.2024, astfel ca , la dat de 01.08.2024 va fi in vigoare actuala lege a pensiilor.
Dacă noua lege întra în vigoare la 1 sept 2023,ma voi pensiona anticipat.Voi avea atunci 40 ani și o luna.Varsta 58 ani și 5 luni.Sunt născută la 11.03.1966.Voi mai avea penalizare?Și dacă da,cât la suta pt fiecare luna de anticipație?
1 sept 2023 a trecut ... v-am dat datele mai sus ...
Scuze,corectez.Daca noua lege întra în vigoare la.. 1 sept 2024

anasantes34 a scris:

Dacă noua lege întra în vigoare la 1 sept 2023,ma voi pensiona anticipat.Voi avea atunci 40 ani și o luna.Varsta 58 ani și 5 luni.Sunt născută la 11.03.1966.Voi mai avea penalizare?Și dacă da,cât la suta pt fiecare luna de anticipație?

Vi s-a dat deja raspuns ..Nu mai deschideti mai multe topicuri cu aceeasi problema.