Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale prelucrarea datelor cu caract personal cnf 677/2001
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

prelucrarea datelor cu caract personal cnf 677/2001

conform lg 677/2001 e) operator - orice persoană fizică sau juridică, de drept privat ori de drept public, inclusiv autorităţile publice, instituţiile şi structurile teritoriale ale acestora, care stabileşte scopul şi mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal; dacă scopul şi mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal sunt determinate printr-un act normativ sau în baza unui act normativ, operator este persoana fizică sau juridică, de drept public ori de drept privat, care este desemnată ca operator prin acel act normativ sau în baza acelui act normativ;
eu sunt un SRL care organizeaza trimestrial sa zicem, promotii, concursuri cu premii la care participa pers, prin completarea si semnarea taloanelor distribuite in magazine. faptul ca eu ca SRL introduc in baza de date numele castigatorilor, ii anunt prin intermediul massmedia, reprezinta activitate ce ar cadea sub incidenta lg 677/2001
care de altfel mai spune (2) Prezenta lege se aplică:
a) prelucrărilor de date cu caracter personal, efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate de operatori stabiliţi în România;
b) prelucrărilor de date cu caracter personal, efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale României;
c) prelucrărilor de date cu caracter personal, efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate de operatori care nu sunt stabiliţi în România, prin utilizarea de mijloace de orice natură situate pe teritoriul României, cu excepţia cazului în care aceste mijloace nu sunt utilizate decât în scopul tranzitării pe teritoriul României a datelor cu caracter personal care fac obiectul prelucrărilor respective.

STIE CINEVA NISTE NORME DE APLICARE A LEGII???
ma poate lamuri cineva??
astept opinii
da. Intri sub incidenta Legii si trebuie sa anunti persoanele respective pt. a-si da acceptul sa intre in baza ta de date si scopul stocarii acestor informatii
B-)
Intra pe site-ul Autoritatii Nationale pt. Supravegherea Datelor cu Caracter Personal (www.dataprotection.ro) si vezi care este procedura de notificare.