avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Intrebare donatie scoala
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Intrebare donatie scoala

Buna ziua, as dori sa stiu daca este legal ca scoala la care invata copilul meu sa solicite donatii de la parinti pentru renovarea bibliotecii scolii, sub forma unui Targ de Craciun la care se vor comercializa articole confectionate de elevii claselor primare - atat in timpul orelor, cat si acasa. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Decembrie 2023
Ioana1905, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioana1905 , utilizator 18:20, 9 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, exista aceasta posibilitate... Biblioteca poate fi renovata din bani de la buget si din donatii.
Donațiile nu ar trebui să vină totuși pe cale voluntară? Mi se pare foarte ciudat ca școala să fie și "organizatorul" și beneficiarul... În plus, am aflat că mai există și art. 170 din "Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar" care prevede că: "este interzisă şi constituie abatere disciplinară implicarea copiilor/elevilor sau a personalului din unitatea de învăţământ în strângerea şi/sau gestionarea fondurilor."

Cornel Vasile a scris:

Da, exista aceasta posibilitate... Biblioteca poate fi renovata din bani de la buget si din donatii.

Ultima modificare: Duminică, 3 Decembrie 2023
Ioana1905, utilizator
Se organizeaza acel Targ, probabil, cu vanzarea unor obiecte , iar banii rezultati sa fie folositi pentru renovarea Bibliotecii... daca il organizeaza parintii , nu intra sub incidenta textului invocat de dvs .
Târgul este organizat de școală pentru școală - nu de părinți.

Cornel Vasile a scris:

Se organizeaza acel Targ, probabil, cu vanzarea unor obiecte , iar banii rezultati sa fie folositi pentru renovarea Bibliotecii... daca il organizeaza parintii , nu intra sub incidenta textului invocat de dvs .

Chiar daca , nu vad ilegalitatea ?

Alte discuții în legătură

Statut cadre didactice Mihaiza Mihaiza În Art. 262 Legea 1/2011 Norma didactică Statutul personalului didactic din învăţământul preuniversitar este prevazut : Norma didactică Art. 262 (1) ... (vezi toată discuția)
Fără program de vizita Enache Ana Enache Ana Ce as putea sa fac ca mama fostului meu soț sa nu imi mai caute copii la scoala si grădiniță cand ei nu au un program de vizita (vezi toată discuția)
Probleme de liceu ii ! AurelianD AurelianD Intr-un liceu din judetul Ilfov elevii sunt obligati sa plateasca absentele nemotivate , altfel risca sa fie exmatriculati din cauza absentelor ! La achitarea ... (vezi toată discuția)