Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... decizie de plata de la conducerea asociatiei pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

decizie de plata de la conducerea asociatiei pentru locatari.

Buna seara,
Proprietarul unui apartament de la parterul blocului (bloc vechi de pe vremea lui Ceausescu) a facut unele lucrari/inlocuiri la tevile pe care vine agentul termic. Acele tevi se afla sub podeaua apartamentului sau. Pe acele tevi vine agent termic pentru 15 din cele 20 de apartamente ale blocului. La sfarsitul lucrarilor conducerea asociatiei a impartit totalul cheltuielilor la totalul metrilor patrati al celor 15 apartamente si a cerut fiecarui apartament sa plateasca proportional cu suprafata incaperilor (camera, baie, bucatarie) care sunt incalzite cu agent termic care vine pe acele tevi.
Practic ne-a pus in fata faptului inplinit fiecare proprietar al celor 15 apartamente trebuie sa plateasca o anumita suma. Vreau sa va intreb e normal asa ceva? Nu trebuia inainte sa se comunice tuturor ca e nevoie de aceasta lucrare si sa se dea ocazia sa se caute diferite firme care sa oferteze acea lucrare si mai pe urma sa se aleaga firma cu oferta cea mai buna? Cum se poate contesta aceasta decizie a asociatiei?

Va multumesc!
Sadams, utilizator