Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt pensionar de invaliditate din 15 martie 2017. Am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt pensionar de invaliditate din 15 martie 2017. Am câteva ...

Sunt pensionar de invaliditate din 15 martie 2017. Am câteva întrebări la noua lege a pensiei:
1. Când m-am pensionat în 2017, nu s-a luat în considerare doi ani de masterat terminat la cursuri de zi și cu diplomă de masterat. Acum pot să depun actele doveditoare pentru perioada de masterat pentru recalculare?
2. Tot în 2017, după calculele actelor pe care le-am depus trebuia să am vechime 12 ani, 6 luni și 3 zile, dar mi s-a calculat la 12 ani și 2 luni, fiindcă 4 luni apăreau în cartea de muncă, dar nu erau plătite contribuțiile. Acum, după noua lege, pot să depun cererea pentru a fi luat în considerare la vechime? Dacă este cazul sunt de acord să plătesc contribuțiile aferente celor 4 luni.
3. În anul 2007, de la 1 ianuarie 2007 până la 1 ianuarie 2008 am lucrat cu contract de cesiune, perioadă care nu a fost trecută în cartea de muncă deoarece nu am plătit contribuțiile. Mai am vreo șansă acum dacă plătesc contribuțiile?
1, Masterul nu intra in calculul stagiului de cotizare, potrivit legislatiei in vigoare .

2. In carnetul de munca s-a consemat numai perioadele prestate in baza unui contract de munca , nu si alte tipuri xde contracte.

3. Daca veti plati retroactiv, vi se vor lua in considerare perioadele in cauza.
La tv, prof. Anton Hadăr a spus că și masterul se ia în calcul.
Legea 263/2010 in vigoare pana la 01.09.2024 nu prevede ce a sustinut dnul profesor.

Dupa 01.09.2024 , masterul la zi este perioada asimilata in sistemul public de pensii
Cornel Vasile, Consilier juridic