Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, De câteva zile găsesc în fața porți o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, De câteva zile găsesc în fața porți o mașină ...

Bună ziua,
De câteva zile găsesc în fața porți o mașină care este parcată,jumate pe trotuar și jumate pe stradă,cu roata din spate pe spațiu verde unde se află un copac și cu botul masinii în dreptul porți mele de acces.
Care este legea?stiu ca recent nu ai voie sa parchezi pe trotuar in dreptul unei propietatii,cu rotiile pe spațiu verde și cu botul în dreptul porții de acces,drumul de acces între gard și mașină este de sub 1m.
Multumesc.
Legislația rutieră stabilește că mașinile pot fi parcate pe trotuare doar dacă indicatoarele sau marcajele din zonă permit asta și dacă, după parcarea mașinii, lățimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziția pietonilor este de cel puțin un metru.

Puteti sesiza Politia Locala.

Cornel Vasile a scris:

Legislația rutieră stabilește că mașinile pot fi parcate pe trotuare doar dacă indicatoarele sau marcajele din zonă permit asta și dacă, după parcarea mașinii, lățimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziția pietonilor este de cel puțin un metru.

Puteti sesiza Politia Locala.

Da,acolo nu este nici un semn in care sa permită parcarea……este gardul meu cu poarta de intrare,trotuar de 1 m și unpic și strada de circulație pentru mașinii ( 2 persoane nu pot trece pe acel trotuar,doar pe rând,plus ca botul mașinii e în dreptul porții de acces în curte și nu pot să ies drept.
Vroiam să știu dacă sesizez locală,ar rezolva ceva.
Mulțumesc