avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, De câteva zile găsesc în fața porți o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, De câteva zile găsesc în fața porți o mașină ...

Bună ziua,
De câteva zile găsesc în fața porți o mașină care este parcată,jumate pe trotuar și jumate pe stradă,cu roata din spate pe spațiu verde unde se află un copac și cu botul masinii în dreptul porți mele de acces.
Care este legea?stiu ca recent nu ai voie sa parchezi pe trotuar in dreptul unei propietatii,cu rotiile pe spațiu verde și cu botul în dreptul porții de acces,drumul de acces între gard și mașină este de sub 1m.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dany320 , utilizator 06:53, 7 Decembrie 2023
Legislația rutieră stabilește că mașinile pot fi parcate pe trotuare doar dacă indicatoarele sau marcajele din zonă permit asta și dacă, după parcarea mașinii, lățimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziția pietonilor este de cel puțin un metru.

Puteti sesiza Politia Locala.


Cornel Vasile a scris:

Legislația rutieră stabilește că mașinile pot fi parcate pe trotuare doar dacă indicatoarele sau marcajele din zonă permit asta și dacă, după parcarea mașinii, lățimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziția pietonilor este de cel puțin un metru.

Puteti sesiza Politia Locala.

Da,acolo nu este nici un semn in care sa permită parcarea……este gardul meu cu poarta de intrare,trotuar de 1 m și unpic și strada de circulație pentru mașinii ( 2 persoane nu pot trece pe acel trotuar,doar pe rând,plus ca botul mașinii e în dreptul porții de acces în curte și nu pot să ies drept.
Vroiam să știu dacă sesizez locală,ar rezolva ceva.
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc ... iamchaos iamchaos Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc de parcare, dar blochează trotuarul cu partea din spate a mașinii? În zona mea, a ajuns ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! recent am achizitionat o proprietate apedro apedro Buna ziua ! Recent am achizitionat o proprietate care are delimitare un gard din tabla, cam 30 ml pe doua laturi, intr-un carier de case. Pe latura unde am ... (vezi toată discuția)
Parcare in fata casei in cazul unei strazi pe care parcarile nu sunt delimitate marya86 marya86 Buna ziua, As avea o intrebare legata de parcarea in fata casei mele. Locuim pe o strada ingusta, pe partea pe care locuim noi exista trotuar, dar casele nu ... (vezi toată discuția)