avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 126 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Afir întreprindere individuala si persoana fizica
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Afir întreprindere individuala si persoana fizica

Bună dimineața
Am o cunoștință care a accesat fonduri europene pe întreprindere individuala insa a avut ceva probleme si trebuie sa înapoieze o suma de bani.
S-a angajat si ar vrea sa stie daca i se poate pune poprire pe salariu, dacă are de înapoiat banii catre afir.
Mulțumesc frumos
Ultima modificare: Vineri, 8 Decembrie 2023
ndrrl, utilizator
Cel mai recent răspuns: ndrrl , utilizator 10:03, 8 Decembrie 2023
Da. O sa i se retina din venitul salarial în contul acelei datorii.
Chiar dacă e persoana fizica si fondurile au fost accesate pe întreprindere individuala?
Da. Nu se întâmplă acest lucru dacă era SRL.
Va mulțumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe contul de ii mihaivagauna mihaivagauna buna ziua, va prezint situatia mea: am contul de la banca blocat de catre o agentie de recuperare debite. am de returnat 4000 euro. am si poprire pe salariu. ... (vezi toată discuția)
Contabilitatea la o întreprindere individuala. Ppopescuion Ppopescuion Bună ziua. În martie 2021 am făcut o întreprindere individuala pentru a accesa fonduri europene în domeniul agricol. Între timp nu am mai aplicat ... (vezi toată discuția)
Se pot pune propriri pe conturile unui s.r.l. al carui administrator are datorii personale la stat? ionut_lucian ionut_lucian Treaba sta cam asa, am avut un BIA pe care am inregistrat niste datorii deoarece mi se imputa niste tva neachitat, in paralel am si un SRL pe care am ... (vezi toată discuția)