Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua. Se pot mentiona nume comerciale, branduri ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua. Se pot mentiona nume comerciale, branduri intr-un ...

Buna ziua. Se pot mentiona nume comericiale, branduri intr-o carte de fictiune fara acordul propietarilor? Momentan scriu un roman si as vrea sa fac referire la nume precum Nutella, Profi, Gucci, cu scop exclusiv artistic-literar, intr-o maniera positiva. Este legal? Va multumesc.
F-Ali044, utilizator
Da, pot fi mentionate, dar nu in scopul de a defaima acea firma. Nu este defaimare daca puteti face proba veritatii. Nu vorbesc doar de legislatia romaneasca, deoarece conteaza si legislatiile altor tari.
Multumesc!