Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua. Am o proprie de la banca BT prin executor ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua. Am o proprie de la banca BT prin executor in valoare ...

Buna ziua. Am o proprie de la banca BT prin executor in valoare de 72000 ron. Astăzi mi a venit la locul de munca înștiințarea propririi. Întrebarea mea pentru dumneavoastră este dacă nu am niciun bun pe numele meu, absolut nimic, mi se va retine doar din salariu? Menționez ca încerc de când mi a pus proprirea, aproximativ 2 luni, pe lângă ce mi opresc ei legal, sa mai depun și eu sume de bani suplimentare in contul de consemnare. Și mai vreau sa va întreb dacă se poate, are executorul ce caută la mine acasa dacă n am niciun bun imobil pe numele meu? Am decât salariu. Va multumesc.
Alex0778L, utilizator

Alex0778L a scris:

Buna ziua. Am o proprie de la banca BT prin executor in valoare de 72000 ron. Astăzi mi a venit la locul de munca înștiințarea propririi. Întrebarea mea pentru dumneavoastră este dacă nu am niciun bun pe numele meu, absolut nimic, mi se va retine doar din salariu? Menționez ca încerc de când mi a pus proprirea, aproximativ 2 luni, pe lângă ce mi opresc ei legal, sa mai depun și eu sume de bani suplimentare in contul de consemnare. Și mai vreau sa va întreb dacă se poate, are executorul ce caută la mine acasa dacă n am niciun bun imobil pe numele meu? Am decât salariu. Va multumesc.

Bună ziua!
Dacă nu aveți alte bunuri vi se pare reține doar din salariu, cu condiția să nu dobândiți până la momentul finalizării creditului.
Eu v-aș recomanda să încercați să încheiați un angajament de plată și să solicitați suspendarea executării pentru ca în caz contrar se vor strânge perioad și cheltuieli de executare silită.
Executorul nu va veni în casa dumneavoastră atâta timp cat imobilul este pe numele altei persoane.

Diana Munteanu a scris:

Alex0778L a scris:

Buna ziua. Am o proprie de la banca BT prin executor in valoare de 72000 ron. Astăzi mi a venit la locul de munca înștiințarea propririi. Întrebarea mea pentru dumneavoastră este dacă nu am niciun bun pe numele meu, absolut nimic, mi se va retine doar din salariu? Menționez ca încerc de când mi a pus proprirea, aproximativ 2 luni, pe lângă ce mi opresc ei legal, sa mai depun și eu sume de bani suplimentare in contul de consemnare. Și mai vreau sa va întreb dacă se poate, are executorul ce caută la mine acasa dacă n am niciun bun imobil pe numele meu? Am decât salariu. Va multumesc.

Bună ziua!
Dacă nu aveți alte bunuri vi se pare reține doar din salariu, cu condiția să nu dobândiți până la momentul finalizării creditului.
Eu v-aș recomanda să încercați să încheiați un angajament de plată și să solicitați suspendarea executării pentru ca în caz contrar se vor strânge perioad și cheltuieli de executare silită.
Executorul nu va veni în casa dumneavoastră atâta timp cat imobilul este pe numele altei persoane.

Cu executorul sa închei un angajament de plata? Dacă nu este de acord banca, cum de altfel n am găsit înțelegere sa reeșalonez creditul și sa nu ajung in situația asta?