Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot acorda unui ospatar bacsis cash 2000 lei?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot acorda unui ospatar bacsis cash 2000 lei?

Buna seara. Pot acorda unui ospatar bacsis cash in valoare de 2.000 de lei intr-o singura zi?
Multumesc!
george-neagu, moderator
15% din valoarea consumatiei ...nu slaariu mascat in bacsis

sau poti peste 15% dar ai caruta de taxe aferenta :

clientul poate lăsa bacșiș între 0 și 15% prin completarea acestuia pe nota de plată adusă înaintea eliberării bonului fiscal. „Aceasta evident poate depăși cei 15% pentru că legiuitorul nu văd să mă limiteze.

Într-o astfel de situație, restaurantul are următoarele variante:

Să includă suma rămasă ca venit salarial pentru angajați, caz în care se plătește impozit pe venit, contribuția la sănătate și la pensii.
Să fie introduși în firmă, dar să plătească celelalte taxe pentru ei, cum ar fi TVA (plus alte taxe care se plătesc ulterior, de exemplu impozit pe profit/venit – după caz).
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal