avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot acorda unui ospatar bacsis cash 2000 lei?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot acorda unui ospatar bacsis cash 2000 lei?

Buna seara. Pot acorda unui ospatar bacsis cash in valoare de 2.000 de lei intr-o singura zi?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 15 Decembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 01:47, 16 Decembrie 2023
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
15% din valoarea consumatiei ...nu slaariu mascat in bacsis

sau poti peste 15% dar ai caruta de taxe aferenta :

clientul poate lăsa bacșiș între 0 și 15% prin completarea acestuia pe nota de plată adusă înaintea eliberării bonului fiscal. „Aceasta evident poate depăși cei 15% pentru că legiuitorul nu văd să mă limiteze.

Într-o astfel de situație, restaurantul are următoarele variante:

Să includă suma rămasă ca venit salarial pentru angajați, caz în care se plătește impozit pe venit, contribuția la sănătate și la pensii.
Să fie introduși în firmă, dar să plătească celelalte taxe pentru ei, cum ar fi TVA (plus alte taxe care se plătesc ulterior, de exemplu impozit pe profit/venit – după caz).
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Decembrie 2023
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ospatar care renunta la bacsis pentru ca e prea putin! dana-maria dana-maria si ptr ca nu este suficient ca orasul a devenit un cos de gunoi, ospatarii din restaurante refuza ciubucul ptr ca este prea putin.......Ar putea sa-mi spuna ... (vezi toată discuția)
Taxa de serviciu Radu Culcea Radu Culcea Daca este legal ca un restaurant sa perceapa o taxa de serviciu de 10% la nota de plata,aceasta taxa fiind evidentiata si pe nota de plata si pe bonul fiscal ? (vezi toată discuția)
Lmpozitarea bacsisului, declararea banilor proprii si dreptul de a perchezitiona pentru verificare Valias Valias WOW. Tocmai am citit despre aberatia cu impozitarea bacsisului. Pot sa trec peste faptul ca las bacsis unui chelner si 16 la suta ajunge la stat, pot sa trec ... (vezi toată discuția)