Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Vă rog să mă indrumați cum și in ce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Vă rog să mă indrumați cum și in ce condiții ...

Bună ziua. Vă rog să mă indrumați cum și in ce condiții se poate obține o pensie socială sau o pensie de boala , ajutor de handicap. O persoană RM să o numim născută 27.07. 1955 . Ani vechime lucrați 6-7 (cartea de muncă nu o mai găsește ) A lucrat din 2012 2018 ca badantă in Italia fără acte. S-a reântors in Ro in 2018 in prezent are ajutor social de la primărie in valoare de 170 lei. Acest venit nu ii ajung nici macar să iși cumpere medicamentele. In 2018 a facut primul AVG , 2019 interventie chirurgicală ruptură de menisc, 2020 tumoare chistică fibromatoasă 2022 al doilea AVG care ia afectat vederea mai mult de 50% spre orbire ( nu vede nici să coboare scările )apelează la vecini pentru ai cumpăra o pâie sau pentru a o insoți când trebuie sa meargă să-si facă un dosar de ajutor social ,2023 intervenție chirurgicală colecist.Având atâtea probleme de sănătate in data de 14 .12. 2023 s-s prezentat la medicul de famile pentru un consult . Nu a beneficiat de consultație fiindcă nu mai figurează ca asigurat. Are două fice care nu o pot ajuta având si ele familie si probleme. Iau mai trimis când au putut cate 100 lei pe card . I-au blocat cardul altfel ii tăiau ajutorul social de la primărie. In situația dată vă rog să mă sfătuiți cum aș putea ajuta . Persoana in cauză lociește singură . Ficele ei locuiesc in alte localități . Cu mulțumiri și considerație Hartagan Doina
Doina Hartagan, utilizator
Eu nu sunt jurist , dar cred ca primul pas necesar este ca una dintre fiice sa o declare la firma unde lucreaza ca fiind in intretinerea ei si s-o ia coasigurat la sanatate . Atunci va putea sa apeleze la medicul de familie , la medici specialisti , etc. Cu documente medicale se va putea prezenta la AJPIS in vederea obtinerii - daca asa va considera comisia medicala - a unui certificat de incadrare in grad de handicap . In situatia ca va fi incadrata in vreun grad de handicap , va avea dreptul la o indemnizatie lunara , nu foarte mare , dar ... e ceva ... La pensie nu se incadreaza , pentru ca are prea putini ani lucrati , ar avea nevoie de minim 15 . NU exista pensie sociala , doar ajutor social platit de primarii - dar spuneti ca il are deja . Pe de alta parte , fiicele d-nei ar avea obligatia - atat morala , dar si legala - sa-i dea o mana de ajutor mamei aflata in nevoie . Ar trebui sa faca un efort , chiar daca au familii , pentru ca si mama lor a facut , crescandu-le , nu-i asa ?